Hlavní obsah

Vinobraní na jihu Moravy: Bavme se, dokud na to máme

11. 9. 2022, 9:21

Podívanou, za kterou by se nemusel stydět ani skutečný dvůr někdejšího krále Jana Lucemburského, připravili letos po dvouleté pauze organizátoři Znojemského historického vinobraní.

Vinobraní ve ZnojměVideo: Miroslav Homola, Právo

 
Článek

V průvodu, který procházel trasu mezi desítkami tisíc návštěvníků, bylo totiž mimo očekávaného „královského páru“ Jana Lucemburského s chotí dalších zhruba pět set postav v dobových kostýmech. Pěších i na koních. S kejklíři, kteří zřejmě dorazili až „z orientu“, kráčeli dokonce i dva velbloudi. Nechyběli ani královští lovčí s živými dravci a loveckými psy a zřejmě kvůli zvýšení autority takové podívané byli v průvodu i kati, biřici, a ti už dokonce vláčeli i povětrné ženštiny či zloděje.

Znojemské ulice se množstvím lidí na první noční podívanou spojenou s ohňovou show zaplnily už v pátek večer, kdy ovšem diváky i účinkující zkropil silný liják. Tomu se nevyhnula ani hvězdná Lucie Bílá, která ještě v noci přejížděla ze Znojma na vinobraní do Mikulova.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Průvod Znojmem

„Připravili jsme program celkem na třinácti scénách s tím, že jsme chtěli, aby si každý návštěvník přišel na své. I proto jsme letos vsadili jak na popové hvězdy, tak alternativní umělce a jeden z největších folklorních souborů ve střední Evropě. Koncert a taneční vystoupení SĽUK (Slovenský lidový umělecký kolektiv) považujeme za opravdu výjimečné a jsme moc rádi, že jsme tento soubor na hlavní scéně slavností na Masarykově náměstí mohli letos představit,“ uvedl František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

A kdo se nechtěl bavit při vystoupeních, mohl se klidně jen procházet uličkami historického Znojma, které se místy jakoby skutečně vrátily o pár století zpátky. Za podívanou rozhodně stály také „kontroly konšelů“, kteří v několika skupinách obcházeli s doprovodem devatenáct oficiálních mázhauzů, aby zjistili, jak poctivá je míra šenkýřů i kvalita nalévaného moku.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Znojemské vinobraní

Sázka na cenu vstupného, v němž byl již zahrnutý veškerý program a které bylo v sobotu u kašírovaných vstupních bran do historického centra 450 korun, se zřejmě pořadatelům vyplatila. „Předpokládáme, že návštěvnost se bude podobat té z roku 2019, kdy zde bylo 85 000 lidí, přesněji to budeme vědět v neděli,“ uvedl za pořadatele Karel Semotam.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Lidé se bavili ve Znojmě.

„Přijeli jsme si užít, dokud na to ještě máme,“ řekla Právu s úsměvem paní Jarmila z Čáslavi, která dorazila na znojemské vinobraní už nejméně popáté. Přijela s partou tří kamarádek, ubytování si našly dvacet kilometrů za Znojmem a jediný problém, který zažily, bylo sehnat při dešti v pátek večer taxíka do místa spaní. „Vypadá to jako vtip, ale když člověk spočítá všechny náklady s tímto báječným výletem spojené a vyhlídkami, které nás denně straší, tak to zase tak velká sranda ani není,“ dodala.

Letos se ve stejnou dobu konalo vinobraní i v Mikulově, kde si také na nedostatek návštěvníků nestěžovali, a to i přes cenu víkendové permanentky, která přišla na 1200 korun.

Reklama

Související témata:

Výběr článků