Hlavní obsah

Vakcinolog Chlíbek: Očkujte se, protilátky nestačí

27. 10. 2022, 14:21

Podle vakcinologa a šéfa Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) Romana Chlíbka protilátky z prodělaného covidu nejsou dostatečnou ochranou proti dalšímu nakažení. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v úterý opět apeloval na zranitelné skupiny obyvatel, aby se před zimou nechaly přeočkovat. Ideálně proti covidu i chřipce.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Vakcinolog Roman Chlíbek

Článek

„Nemá smysl si dát vyšetřovat protilátky, protože nejste schopni poznat, jestli jsou proti původní variantě covidu, nebo proti omikronu. Prosté číslo hladiny protilátek člověku nic neřekne,“ řekl vakcinolog a šéf Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) Roman Chlíbek.

Protilátky nefungují univerzálně, i proto se může člověk nakazit opakovaně. Podle Chlíbka nejsou dostatečně chráněni ani ti, kteří prodělali omikron začátkem léta. Teď je podle něj nejlepší čas k přeočkování. „Máme tady přechodné zlepšení epidemické situace, ale nikdo nemůže říct, jestli to nezačne s dalšími měsíci narůstat,“ uvedl.

Ve středu testy potvrdily 1137 nových případů, to je o 315 méně ve srovnání se středou z předešlého týdne. V nemocnicích je s covidem téměř 900 pacientů, bezmála o 500 méně než před týdnem.

Jedno přeočkování proti covidu by podle něj měli absolvovat všichni. Rizikové skupiny jako chronici a senioři by se měly před zimou nechat přeočkovat znovu, pokud jim od předchozího očkování uplynuly aspoň tři měsíce.

Obavy budí i chřipková sezona. Chlíbek zdůraznil, že i tato epidemie začíná. Šíří se již mezi dětmi do pěti let. „Data ukazují, že se opakuje scénář z minulých let. Začíná nastupovat chřipka u dětí předškolního věku, a ty v tuto chvíli už překročily epidemický práh,“ uvedl.

Proti chřipce zdarma pro starší 65 let

Děti nemusí mít tak komplikovaný průběh, ale vylučují virus déle než dospělí, a mohou tak přenést nákazu třeba na starší prarodiče, kteří je hlídají. Kolem vánočních prázdnin se podle Chlíbka rozšíří chřipka mezi starší školáky a po Novém roce naplno propukne mezi rizikovou a seniorní populací.

Pro všechny je dostupné očkování. Proti covidu je zdarma. U chřipky je plně hrazené starším 65 let a vybraným chronikům. Mladším pojišťovny přispívají několik stovek až tisíc. Dospělí se mohou nechat naočkovat u praktika rovnou proti covidu i chřipce. Ve vakcinačních covidových centrech to většinou nejde, nemají automaticky k dispozici i vakcíny proti chřipce.

Vakcinologové doporučují kaž­doroční očkování proti chřipce především starším 50 let, těhotným, dětem do pěti let, nebo diabetikům, astmatikům nebo lidem s onemocněním srdce a plic. Ročně zemře v souvislosti s chřipkou 1500 lidí.

Válek: Žene se k nám vlna covidu a chřipky

Reklama

Výběr článků