Hlavní obsah

V Praze budou vznikat nová ohniska koronaviru, říká hygienička

18. 6. 2020, 8:01 – Praha
Právo, Stáňa Seďová

Po Karviné se panika kvůli koronaviru vrátila do hlavního města. Poté, co náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) oznámil pozitivní test na covid-19, jsou v obavách politici – městští i vrcholoví. Pražští hygienici okamžitě rozjeli trasování kontaktů. Jejich ředitelka Zdeňka Jágrová však uklidňuje: „Neděje se žádné drama.“

Foto: Milan Malíček, Právo

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová

Článek

Jaké dopady může mít prokázaná nákaza u pražského politika? Kolik lidí je v ohrožení?

Jde o velmi exponovaného člověka, který přišel do kontaktu s množstvím lidí. Dnes (ve středu, pozn. red.) v jedenáct hodin jsem obdržela seznam zaměstnanců. Budeme trasovat další kontakty a začneme je vkládat do systému a doporučovat k odběrům. I když nyní řešíme tento náročnější případ, situace v Praze není nijak dramatická.

Sněmovnu zachvátila panika. Pražský náměstek mohl trousit koronavirus po celém městě

Domácí

Kolik ohnisek v hlavním městě aktuálně je?

V Praze máme v tuto chvíli několik drobných ohnisek. Jde o stavební firmy, kde se onemocnění covid-19 vyskytlo, ale v těchto dnech už, bych řekla, je za zenitem, protože u nakažených tu nemoc končí, dobíhá.

Pak tu máme hobby hokejový zápas, kam to přinesl jeden nakažený, a nyní se po testech prokázalo jednadvacet případů onemocnění u účastníků této sportovní aktivity. A to se ještě předtím tento pacient zúčastnil narozeninové oslavy. A pak jde o domovy seniorů.

Co je největším nebezpečím na území Prahy, jakým místům se vyhnout?

Právě ty domovy seniorů jsou specifická pracoviště, kam může přijít na návštěvu jeden člověk, který se nebude v tu chvíli úplně cítit, a zatáhne nemoc do tohoto prostředí, kde jsou lidé citliví na infekci. Domovy seniorů jsou taková otevřená nádoba, kde se to může šířit opět kdykoli. Další nákaza se začala šířit v domově pro válečné veterány, který ovšem spadá pod Ústřední vojenskou nemocnici, a tedy patří pod Ministerstvo obrany ČR, kde mají svého vlastního hygienika. Ten vše eviduje a my máme informace jen takové, které nám poskytne.

Bude hlavní město Česka vždy rizikovou oblastí při šíření viru?

Podíváme-li se do jiných světových metropolí, musíme s tímto scénářem počítat i v našem hlavním městě. I v ostatních zemích se jim to ve velkých městech začíná zpět šířit. Takže i v Praze se budou vytvářet další mikroohniska. To nelze vyloučit. Je-li virus v populaci a nebudou-li dospělí a děti dodržovat hygienická opatření, bude se nám tu virus šířit i například v rámci kroužků.

Koronavirus na magistrátu: Hřib s Pospíšilem se hádají, kdo za to může

Domácí

V čem je ten největší problém, kde děláme chybu?

Je to o osobní zodpovědnosti lidí. Sama nerozumím tomu, že když se někdo necítí dobře, jde na oslavu a pak ještě na zápas, kterého se účastní tolik dalších lidí. Případy, které v Praze nyní máme, jsou zajištěné. Skutečný problém, jemuž budeme i v budoucnu čelit, je nezodpovědnost lidí.

Nepomohou prázdniny? Nezmírní se šíření, když se lidé nebudou shlukovat ve velkých městech?

To je otázka. Já za sebe mohu říci, že doufám, že na tom budeme lépe a lépe. Ty prázdniny se k tomu nabízejí. Nicméně potřebujeme k tomu zodpovědné chování lidí. Jakmile někdo pocítí i byť banální příznaky, musí si uvědomit současné riziko. Cítí-li se člověk unavený, má rýmu nebo pocit zvýšené teploty, okamžitě se musí zavřít doma a na dálku, telefonicky zkontaktovat svého praktického lékaře. A dále uposlechnout jeho pokynů a podle nich postupovat.

Anketa

Polevili jste v posledních týdnech v dodržování hygienických opatření proti koronaviru?
Ano, výrazně
22,4 %
Částečně ano, ale snažím se na to myslet
52,9 %
Ne, důsledně dodržuji všechna nařízení i doporučení
24,7 %
Celkem hlasovalo 2038 čtenářů.

Reklama

Výběr článků