Hlavní obsah

Fiala se omluvil budoucím důchodcům za selhání státu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Premiér Petr Fiala (ODS) se omluvil lidem, kteří čekají na vyměření důchodu déle, než je zákonem stanovená hranice 90 dnů. Na vině je podle něj velký zájem o předčasné penze i chybějící digitalizace státní správy, kdy je třeba dokládat rozličné dokumenty. Prodlení Česká správa sociálního zabezpečení eviduje u zhruba 18 000 žádostí.

Foto: Jan Černý/ČTK, Profimedia.cz

Česká správa sociálního zabezpečení

Článek

„Omlouvám se všem klientům, kteří si žádají o důchod. Víme, že čekají dlouho a je to neúměrné, nebo není to v pořádku,“ řekl premiér s tím, že vláda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se problémem zabývají.

Krátkodobým opatřením je, aby se dostali dopředu ti, u nichž by mohlo dojít k sociálně-právnímu ohrožení. Situaci podle Fialy zavinil neočekávaný zájem o předčasné důchody, výplaty výchovného, ale i dědictví v podobě nízké digitalizace resortu.

„Proběhla personální opatření, posilují se pracovníci, kteří jsou zaškolení na to, aby to mohli vyřizovat, takže nějaký pozitivní dopad už tam je. Jedná se se zdravotními pojišťovnami, aby se zjednodušily některé procesy, takže některé kroky se dělají,“ konstatoval premiér. V dalších agendách ČSSZ problém není, hájil úřad.

Digitalizaci nahrazovala rutina

Mezi důvody průtahů ve vyměřování penzí vyjmenoval Fiala extrémně vysoký počet podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku, žádosti o výchovné, komplikovanou situaci v personální oblasti, ale i rutinní chod v resortu práce a sociálních věcí před nástupem současné vlády.

Kdy do penze? Dotkne se to i padesátníků

Ekonomika

„Řada věcí fungovala rutinně, ale nedocházelo k té tolik potřebné digitalizaci, která by tohle všechno zvládla. Nefungovalo dobře vedení úřadu práce, tam došlo k výměně. A do toho ještě přišly některé věci, které se třeba úplně nedaly předvídat, a to je v důsledku inflace například výhodnost předčasných důchodů, což způsobilo nápor na ten systém. Nárůst žádostí byl asi o 80 000 osob, ale vzrostla i agenda s dalšími žádostmi,“ řekl.

ČSSZ sice důchody žadatelům vždy zpětně doplatí, problémy ale mohou mít ti, kteří ukončili zaměstnání a nyní jsou bez jakéhokoliv příjmu i bez rezerv. Navíc jim chodí upomínky od zdravotních pojišťoven, které neznají důvod, proč už jejich zaměstnavatel pojistné neplatí.

V případě opatření, která zaváděla koaliční vláda, podle premiéra platí, že byla zaváděna v podstatě v plně digitalizované formě, jednalo se například o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun. „Problémy jsou s klasickými agendami - pokud jsou přetíženy, tak v této podobě systém nefunguje. U úřadů práce už ke změně došlo. A tam se ta situace významně zlepšila. Když si vezmeme jenom třeba tady v Praze, v některých částech Prahy třeba žádost u příspěvku na bydlení se vyřizovala 120 dní a dnes se vyřizuje 30 dní. Čili tam došlo k výraznému zlepšení,“ uvedl.

Stát dělá z budoucích důchodců dlužníky. Úřady totiž nestíhají vyřizovat penze

Ekonomika

Šéf ČSSZ František Boháček poslancům sněmovního sociálního výboru ve čtvrtek řekl, že správa chystá výměnu svého systému pro vyřizování důchodů, ten současný je starý 40 let a umí ho obsluhovat velmi malá skupina zaměstnanců. Na nový systém chce získat peníze z Národního plánu obnovy. Celý projekt by měl trvat deset let a rozdělen by měl být do postupných kroků.

Celkem dostala ČSSZ podle Boháčka loni za poslední čtvrtletí téměř 120 000 žádostí o předčasný důchod. Část lidí si tehdy výplatu odložila a nyní žádá ještě o přepočítání částky. Od ledna se vyplácí také výchovné. O něj požádalo dosud 51 000 mužů a nově teď také žen, které se chystají do důchodu. Loni pracovníci řešili i dvě mimořádné valorizace kvůli inflaci.

Podle ředitele bylo minulý týden žádostí o důchod, které nebyly přes tři měsíce vyřízené, 22 000. Z nich 18 000 se týkalo předčasných důchodů. Tento týden evidoval úřad 18 000 žádostí po zákonné lhůtě, z nich 14 000 o předčasnou penzi.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Premiér Petr Fiala.

Jak nejlépe naplánovat odchod do penze

Finance

Reklama

Výběr článků

Načítám