Hlavní obsah

Dvě třetiny Čechů se vakcínou proti covidu-19 očkovat nechtějí

16. 10. 2020, 16:35
Novinky, luh

Skepse vůči očkovací vakcíně proti koronaviru mezi Čechy stále narůstá. Očkovat by se nyní nechala jen třetina Čechů, rozhodující je pro Čechy země původu potencionální vakcíny. Vyplývá to z říjnového průzkumu, který v pátek zveřejnila agentura STEM/MARK.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Testování vakcíny proti koronaviru

Článek

Negativní stanovisko vůči případnému očkování proti covid-19 se oproti měsíci září ještě prohloubilo. Zatímco v září by se očkovat nechalo 26 % a 16 % by očkování zvažovalo, v říjnu už se pro očkování vyslovilo pouze 18 %.

Téměř polovina dotázaných uvedla, že osobně zná někoho, kdo se koronavirem nakazil. „V rámci této skupiny respondentů sice byly pozorovány mírně kladnější postoje k vakcíně, ale ochotných nechat se očkovat bylo stále méně než těch, kteří to odmítají,“ uvedl analytik agentury STEM/MARK Radek Pileček.

Záleží na zemi původu

Stěžejní je pak pro 23 % respondentů země původu, ze které by případná vakcína pocházela, 32 % se vyslovilo pro spíše ano. Země původu více zajímá vysokoškolsky vzdělané.

Nejvíce by Češi důvěřovali české (40 %) a německé (36 %) vakcíně, nejméně pak ruské (4 %) a čínské (2 %). „Názory na vakcínu z USA se velmi rozcházejí – pozitivnější panují u mladých ve věku 18–29 let a také u obyvatel Prahy,“ dodal Pileček s tím, že výsledky průzkumu zřejmě neodrážejí jen postoje k vakcíně proti covidu-19 jako takové, ale reflektují i celkovou prozápadní orientaci české společnosti.

Oslovení respondenti byli ve věku 18-64 let.

Reklama

Výběr článků