Hlavní obsah

Babiš: Nouzový stav je potřeba

28. 9. 2020, 20:44 – Praha

Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že na mimořádném jednání vlády se bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Řekl to v pondělí v předvolební diskusi televize Nova. Podle premiéra je zavedení nouzového stavu potřeba.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér Andrej Babiš (ANO).

Článek

Návrh předloží ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že nouzový stav bude použit pro omezení hromadných akcí. O opětovném zavedení nouzového stavu kvůli koronaviru s Prymulou již mluvili Babiš i Hamáček. Parametry nouzového stavu budou na Prymulovi, řekli.

Prymula chce nouzový stav. Vláda to bude řešit už ve středu

Babiš uvedl, že v úterý bude Prymula mluvit s jednotlivými ministry. „Přepokládám, že svolá mimořádně vládu na středu, abychom na jeho návrh schválili nouzový stav,“ řekl předseda vlády.

Co by nouzový stav pro občany znamenal, bude podle premiéra záležet na Prymulovi. Očekává, že členy vlády bude ministr zdravotnictví informovat v úterý.

Hamáček řekl, že s Prymulou již také o nouzovém stavu mluvil. „Já tu situaci čtu tak, že ministerstvo zdravotnictví zaprvé konstatuje, že ta situace je vážná a že je potřeba přijmout opatření, která se prostě podle toho zákona přijmout nedají, tudíž potřebuje silnější mandát, mandát celé vlády, a tudíž vyhlášení nouzového stavu,“ řekl Hamáček.

Hamáček: Nouzový stav podpořím, nemůžeme v tom Prymulu nechat

Nouzový stav vyhlašuje vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, jehož rozhodnutí pak vláda může schválit, či zrušit. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

Prymula plánuje další opatření

Ministr zdravotnictví v pátek oznámil, že plánuje v tomto týdnu vydat další opatření omezující kvůli koronaviru shromažďování. V neděli upřesnil v pořadu Partie v televizi Prima, že ohlášené omezení volnočasových aktivit bude znamenat maximální účast deseti až 20 lidí. Vyhlášení příslušného opatření očekává ve středu nebo v pátek tento týden.

Prymula: Dohromady nejvýš 10 až 20 lidí, střední školy zavřít

Prymula podle Respektu zvažuje vyhlášení nouzového stavu i kvůli předchozím právním sporům kolem opatření, která na jaře vyhlašovalo ministerstvo zdravotnictví. Soud 23. dubna rozhodl o zrušení čtyř opatření ministerstva, která omezila volný pohyb, maloobchod či služby v provozovnách. Vláda pak musela omezení přijmout jako krizová opatření v nouzovém stavu.

Anketa

Souhlasíte s vyhlášením nouzového stavu?
Ano
31,9 %
Ne
68,1 %
Celkem hlasovalo 47660 čtenářů.

Reklama

Související články

Českým nemocnicím do týdne dojde remdesivir

28. 9. 2020, 13:47

Lék remdesivir, který se používá při léčbě nemoci covid-19 s těžkým průběhem, začíná v Česku docházet. Lékařům v nemocnicích nevystačí zásoby na více než...

Výběr článků