Hlavní obsah

Dánsko zavedlo koronavirové pasy. Mají usnadnit cestování

10. 7. 2020, 15:08
Novinky, mšv

Dánsko chce svým občanům usnadnit cestování. Zavedlo proto takzvané koronavirové pasy, dokument, který při cestě do ciziny potvrdí, že jeho držitel má negativní výsledek na covid-19. Pas může být užitečný například na švédských hranicích, kde je aktuálně nutné zdravotní stav doložit, píše server Independent.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Článek

Koronavirový pas se liší od kontroverzního imunitního pasu, který má prokázat, že člověk nemoc sice prodělal, ale nyní už je zdravý a měl by být v pořádku.

Podle dánského modelu však lidé budou moci prokázat, že v poslední době neměli pozitivní záchyt. Jde o první takový systém, který se v Evropě na národní úrovni zkouší.

„S covidovým pasem dáváme Dánům do rukou důkaz, oficiální dokument pro jejich cesty,“ uvedl ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

Pro domácí i zahraniční cesty

Systém funguje tak, že se mohou občané nechat otestovat, a pokud budou mít negativní výsledek, mohou si během týdne pas stáhnout. Dokument se má použít nejen pro mezinárodní cesty, ale i ty domácí.

Aktuálně má pomoci například s překročením švédských hranic, na kterých je po lidech vyžadováno doložení negativního výsledku.

„Rozhodně to pomůže těm Dánům, kteří potřebují cestovat za prací, ale i soukromě,“ ocenil krok šéf Dánské dopravní konfederace Michael Svane. „Žijeme v době, kdy cestovatelé čelí mnoha úskalím. Ke covidovému pasu se snadno dostanou a jeho použití je jednoduché,“ doplnil.

Takzvané imunitní pasy zůstávají nevyužité. Podle Světové zdravotnické organizace nelze totiž jednoznačně vyloučit, že člověk, který covid-19 prodělal, nemůže koronavirem znovu onemocnět nebo být jeho přenašečem.

Jednu z nejlepších restaurací na světě proměnil koronavirus k nepoznání

Muži

Reklama

Výběr článků