Hlavní obsah
Budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze Foto: Milan Malíček, Právo

Pivo, sklo i rekordy. 10 tipů na pozoruhodná česká a moravská muzea

V muzeích se soustřeďují kousky historie, aby jí lidé porozuměli a mohli se z ní poučit. Přinášíme výběr deseti pozoruhodných míst napříč Českou republikou, která by byla škoda při poznávání země vynechat.

Budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze Foto: Milan Malíček, Právo
Pivo, sklo i rekordy. 10 tipů na pozoruhodná česká a moravská muzea

Národní muzeum v Praze

Jako Vlastenecké muzeum bylo otevřeno v roce 1818, dnes schraňuje nejrůznější národní poklady. Nejde jen o samotné budovy u stanice metra Muzeum. Patří k němu i například Národní památník na Vítkově, České muzeum hudby na Praze 1 či Lapidárium Národního muzea na Výstavišti v Holešovicích.

Vyberte si, co zkusíte prozkoumat při vaší příští návštěvě, na muzejních webových stránkách zde.

Pivovarské muzeum v Plzni

Muzeum v centru Plzně návštěvníky seznamuje se staletým vývojem soužití člověka se zlatavým mokem. Součástí prohlídky je i gotická sladovna. Zjistíte, jakými postupy se v průběhu časů vařilo pivo.

Mendelovo muzeum

Patří mezi pracoviště brněnské Masarykovy univerzity. Nese jméno Gregora Johanna Mendela, otce genetiky, který formulovat zákony dědičnosti. Vedle expozic zasvěcených jeho životu a dílu se v rámci muzea lze podívat i do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Muzeum ale upozorňuje, že k této prohlídce je zapotřebí vhodné oblečení.

Muzeum rekordů a kuriozit

Pelhřimovské muzeum shromažďuje všemožná „nej“. Nachází se tu největší keramické vejce v Čechách, největší péřová bunda, obří a také miniaturní pomlázka.

Vede také svou Rekordmanskou síň slávy. V ní naleznete bratry Pospíšilovy, dvacetinásobné mistry světa v kolové, fenomenální sportovce a olympijské šampiony manžele Zátopkovy i Karla Gotta, který ovládl 42 ročníků soutěže Zlatý (později Český) slavík.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Světový věhlas jablonecké bižuterie dokumentují zdejší výstavy. Prohlédnete si hlavní skvosty z rozsáhlé místní sbírky a jednotlivé materiály, z nichž se vyrábí šperky. Část zaměřená na sklo přináší samotné skleněné produkty i jejich příběhy.

Vedle hlavní budovy v Jablonci nad Nisou patří k muzeu ještě pracoviště Kristiánov na území nedalekého Bedřichova. Využívá prostory jediné budovy, která zůstala z bývalé sklářské osady.

Muzeum umění Olomouc

Umění je všude kolem nás. Výrazněji tuto blízkost pocítíte v Olomouci, kde se nachází rozsáhlá sbírka výtvarných děl. Jeho součástí není však pouze hlavní budova – Muzeum moderního umění.

Patří sem i Arcidiecézní muzeum Olomouc v komplexu olomouckého hradu. Upomíná na historii olomouckého biskupství, v 18. století povýšeného na arcibiskupství. Spravuje rovněž Arcidiecézní muzeum v Kroměříži.

Muzeum Jáchymov

Muzeum v prostorách bývalé královské mincovny funguje jako pobočka Muzea Karlovy Vary. Návštěvníky seznámí s numismatikou a historií místního mincovnictví. Expozice se také zaměřují na život v krušnohorské oblasti a tábory politických vězňů pracujících ve zdejších uranových dolech.

Slovácké muzeum

Muzeum se zabývá vším spojeným se slováckým regionem. Zastřešuje ale větší množství objektů. Některé se nachází přímo v Uherském Hradišti. Tam najdete hlavní budovu i galerii, ale také Památník Velké Moravy na nalezišti přímo ve městě. S lidovým stavitelstvím vás seznámí v nedaleké obci Topolná, za výstavou podomácku vyrobených pálenek vyražte do Vlčnova.

Vojenské technické muzeum Lešany

Posázavská obec hrající prim v básni Františka Hrubína Romance pro křídlovku je lákadlem zejména pro nadšence do vojenské techniky.

V prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren se nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha s více než 700 tanky, kanony a vojenskými vozidly.

Africké muzeum Dr. Emila Holuba

V Holicích v Pardubickém kraji pamatují na svého slavného rodáka – cestovatele Emila Holuba. Muzeum zasvěcené jeho životu a sbírce se plánovalo již od Holubovy smrti v roce 1902. Exponáty pro vznik se však ve větší míře začaly shromažďovat až v 50. letech 20. století.

Velice pomohla Holubova manželka Růžena, jelikož ve své závěti odkázala předměty i dokumenty po svém muži právě městu Holice. Památník Dr. Emila Holuba byl otevřen v roce 1966 a později přejmenován na Africké muzeum. Rekonstrukce v letech 2010–2012 obohatila výstavu o interaktivní prvky.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků