Hlavní obsah

Pelhřimovské muzeum rekordů má i kuriózní velikonoční exponáty

2. 4. 2021, 11:44 – Pelhřimov

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit letos rozšířilo svoji sbírku velikonočních předmětů o pomlázku upletenou z kovových špon. Mezi exponáty vztahujícími se k Velikonocům nechybí ani největší keramické vejce v Čechách nebo pomlázka z vydřích vousů.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek ukazuje 1. dubna 2021 v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit nejmenší slámou zdobenou kraslici vyrobenou z vajíčka jiřičky (vlevo) v porovnání s kraslicí ze slepičího vejce.

Článek

Muzeum, které zřizuje Agentura Dobrý den, uzavřela opatření proti koronaviru. Ohrožený je i festival rekordů, který agentura spravující české rekordy, pořádá vždy v červnu. Pravděpodobně ho ale stejně jako loni nahradí on-line akce, případně akce pro omezený počet návštěvníků, uvedl ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

„Asi bychom to udělali jako loni, kdy jsme jeden týden dělali každý den jeden rekord,“ řekl Marek. Rekordmani svůj um předváděli na zahradě sídla agentury za přítomnosti nejvýše 50 lidí. Letos by podobný týden rekordů mohl začít 7. června .

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit představilo 1. dubna 2021 velikonoční exponáty. Na snímku je dětský kočárek vyrobený z křepelčího vajíčka.

Festival rekordů a kuriozit byl na pelhřimovské Masarykovo náměstí plánovaný na 12. června. „Když to konzultujeme s kýmkoli, kdo něco pořádá, nikdo nemá víru v to , že by v té době už šlo akce uspořádat,“ řekl Marek. Náměstí je podle něho prostorem, kde nejde regulovat počet návštěvníků.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek ukazuje 1. dubna 2021 v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit 128 centimetrů dlouhou pomlázku z osmi kovových špon, kterou upletl Jaroslav Vichr z Pelhřimova.

Kdy budou moci lidé do muzeí, také není jasné. V tom pelhřimovském na ně čeká i největší keramické vejce vážící 20 kilogramů, které na výšku měří 67,5 centimetru. Asi 46 metry drátu ho odrátoval dráteník Petr Musil z Dobřichovic.

Snaha o dobrou věc

Pomlázka upletená z osmi dostatečně dlouhých vysoustružených špon je součástí expozice českých Nej teprve několik týdnů. Vyrobil ji Jaroslav Vichr, je dlouhá 128 centimetrů a pletená tradičním způsobem splétání.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Josef Vaněk ukazuje 1. dubna 2021 největší keramické vejce v Čechách, které odrátoval dráteník Petr Musil z Dobřichovic. Vejce váží 20 kilogramů, na výšku měří 67,5 centimetru a na jeho odrátování bylo spotřebováno 46 metrů drátu.

Za vznikem některých velikonočních kuriozit stojí snaha o dobrou věc, uvedl Marek. „Svazek obcí Podoubraví a Občanské sdružení Sobíňov uspořádaly akci Velikonoční cesta k varhanám, při které obyvatelé obce navázali na stromořadí 1669 metrů dlouhého hada z vejdumků – vyfouknutých vajíček,“ řekl Marek. Chtěli tak zviditelnit snahu o záchranu 260 let starých varhan.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit představilo 1. dubna 2021 velikonoční exponáty. Na snímku je pomlázka dlouhá 53,1 milimetru upletená z osmi kočičích chlupů. Vyrobil ji Jan Břicháček z Brna.

V pelhřimovském Muzeu rekordů je k vidění kromě řady velikonočních kraslicových rarit třeba i klasická, avšak téměř šestimetrová pomlázka z vrbových prutů.

Velikonoční vajíčka: recept na vajíčkovou pomazánku, plněná vejce, skotské vejce, kulajdu

Velikonoce

V kontrastu s ní je vystavená pomlázka dlouhá 53,1 milimetru upletená z osmi kočičích chlupů. Jen o málo delší je pomlázka z vydřích vousků, kterou zdobí zelená mašle z hedvábí. Podle Marka trvala výroba asi tři hodiny a při práci bylo nutné používat mikroskop.

Agenturu Dobrý den koronavirová opatření citelně zasáhla už loni, i když to ze začátku sezony vypadalo na nejlepší sezonu v historii muzea, která se píše od roku 1994. Vstupné v muzeu je jedním z hlavních zdrojů příjmů agentury, následují ho poplatky za registraci rekordů, kterých také výrazně ubylo.

Reklama

Výběr článků