Hlavní obsah

Nejkrásnější vodopády České republiky aneb Několik tipů na hezký výlet do přírody

1. 9. 2021, 8:01
Novinky, Lubomír Popovič

Jen máloco vyčistí hlavu tak dokonale jako procházka hezkou přírodou. A když vám cestou navíc dělá kulisu šumění bystřin a vodopádů, je to dokonalá relaxace na čerstvém vzduchu. Máme pro vás proto několik tipů na místa, která stojí za to navštívit.

Foto: Profimedia.cz

Rešovské vodopády

Článek

Rešovské vodopády: poklad Nízkého Jeseníku

Skromná říčka Huntava vyčarovala 9 kilometrů od města Rýmařov na svém horním toku přírodní klenot: krásnou šumící a bublající kaskádu, která je právem i národní památkou.

Foto: Profimedia.cz

Na vyhlídku nad vodopády se dostanete díky dřevěným schůdkům a lávkám.

Čeká vás romantický výlet malebným kaňonem, pod korunami smíšeného lesa plného kapradin, mechů a další zeleně – těšte se na vzduch voňavý a svěží jako po bouřce.

Společnost vám během výšlapu bude možná dělat i kriticky ohrožený „bělásek“ jasoň dymnivkový – prostředí národní přírodní rezervace mu vyhovuje, stejně jako třeba černým čápům, výrovi Bubo bubo nebo plchům.

V Jeseníkách objevili vzácného brouka

Domácí

Vodopády Bílé Opavy

Milovníci vodopádů by v Jeseníkách neměli opomenout Naučnou stezku Bílá Opava. Začíná v lázních Karlova Studánka a vede krásnou přírodou až k chatě Barborka, ze které to můžete vzít až na Praděd.

Stezka je dlouhá celkem 6 km, prochází jedinečnými staletými pralesy a čítá 13 zastavení u informačních cedulí, na kterých se dozvíte nejdůležitější informace o této překrásné přírodní rezervaci.

Foto: Profimedia.cz

Naučná stezka Bílá Opava je se svými vodopády jednou z mnoha krás Jeseníků.

Cestou budete zdolávat žebříky, lávky i strmé výstupy a sestupy. Není to tedy výlet pro kočárky ani turisty s pohybovým omezením. V zimě je naučná stezka většinou neprůchodná.

Lázeňská Karlova Studánka: Místo, kde baví svět

Tipy na výlety

Mumlavské vodopády v Krkonoších

Kilometr od Harrachova se řítí korytem vyhloubeným v žule dravá řeka Mumlava. Její vodopád je impozantní v létě i v zimě a jeho snadná dostupnost z něj činí nejnavštěvovanější vodopád u nás.

Foto: Profimedia.cz

Mumlavský vodopád patří u nás k těm nejznámějším.

Na řece se tvoří několik peřejí. Nejzajímavější je pasáž pod Mumlavskou boudou – Mumlavský vodopád. Ten si „zahrál“ i v několika filmech, např. Svatební cesta do Jiljí nebo Akumulátor 1.

V Krkonoších sází na naučné stezky

Cestování

Pančavský vodopád

Impozantní podívanou nabízí Pančavský vodopád v Labském dole, při návštěvě Krkonoš si tedy nenechte ujít ani tento přírodní skvost. Se svou výškou 148 metrů patří k nejvyšším nejen u nás, ale i v Evropě.

Foto: Profimedia.cz

Pančavský vodopád patří k nejvyšším nejen u nás, ale i v Evropě.

Bohužel má jednu vadu na kráse: kromě jarního tání a silných dešťů není příliš vodnatý. Navíc celý ho lze pozorovat pouze z turistické stezky na dně dolu, v období sucha ho tak nemusíte ani postřehnout.

Co nabízí české národní parky

Cestování

Bučací vodopády v Beskydech

Jedny z největších kaskádovitých vodopádů moravské a slezské části Karpat najdete v přírodní rezervaci Bučací potok. Nacházejí se v bukovém lese, takže vás čeká výlet plný klidu a krásné beskydské přírody.

Foto: Profimedia.cz

V přírodní rezervaci Bučací potok se skrývají krásné kaskádovité vodopády.

Kromě vodopádů zde můžete obdivovat ohrožené druhy rostlin (oměj tuhý moravský, kamzičník rakouský, mléčivec alpský atd.) a o výjimečnosti tohoto místa svědčí i to, že se zde vyskytují i šelmy jako medvěd, rys a občas i vlk.

Znovuzrozený Libušín poprvé přivítal návštěvníky. O prohlídky je obrovský zájem

Tipy na výlety

Bílá strž – největší šumavský vodopád

Nejvyšší vodopád na české straně Šumavy, to je vodopád Bílá strž, jehož kaskády mají celkovou výšku zhruba 13 metrů.

Foto: archiv NP Šumava

Vodopád Bílá strž

Přímo nad samotným vodopádem byla zbudována vyhlídková terasa, která turistům umožňuje ničím nerušený pohled na tento kouzelný výjev. K samotnému vodopádu se nesmí – snahou je totiž chránit původní podobu této působivé lokality.

Do zapadlé části Šumavy za dávnými tajemstvími

Tipy na výlety

Vodopády v Jizerských horách

Jizerské hory nabízejí celou řadu lákavých cílů – kromě skal a krásných výhledů jsou to také horské bystřiny a vodopády, kterých je zde několik.

Foto: Archiv Libereckého kraje

Jeden z lesních vodopádů na říčce Černá Desná

Od přehrady Souš do Desné tvoří Černá Desná tři překrásné vodopády a kaskády, táhnoucí se několik set metrů. Na severní straně Jizerek jsou pak zajímavé vodopády Štolpišské a na Černém potoce.

Rašeliniště v Jizerských horách by mělo přestat vysychat

Cestování

Adršpašské vodopády

Adršpach patří mezi turisticky atraktivní oblasti, které už v dobách minulých navštívily mnohé známé osobnosti. Mezi slavnými návštěvníky skalního města najdeme pruskou královna Luisu, polského krále Friedricha Augusta či císaře Karla a Josefa II.

Foto: Profimedia.cz

Stejně jako Velký Adršpašský vodopád patří i ten Malý k velkým atrakcím Adršpašských skal.

Scenérii tajemných pískovcových kuželů můžete poznat i v řadě českých pohádek, které se zde natáčely. A vodopády jsou tady hned dva: Malý měří necelé čtyři metry a pohled na něj si vychutnáte z vyhlídkového altánku. Velký vodopád padá ze 16 metrů.

Výlety do českých přístupných jeskyní

Tipy na výlety

Nýznerovské vodopády

Nýznerovské vodopády na Stříbrném potoce leží v Rychlebských horách poblíž obce Žulová. Nejlépe se sem dostanete po lesní silničce z Nýznerova. Na konci údolí je parkoviště s altánem a pramenem vody, za návštěvu pak stojí i necelých 20 km vzdálená legendární secesní Tančírna v Račím údolí.

Foto: Profimedia.cz

Nýznerovské vodopády najdete v Rychlebských horách na Stříbrném potoce.

Vodopády a vodní kaskády Stříbrného potoka tu překonávají několik skalních prahů. Dívat se na ně můžete shora z mostu i přímo ze břehu, kam vás dovedou strmé stezičky i kamenné schody.

Tipy na víkend: Vystoupejte na Smrk, poslechněte si známé filmové melodie

Cestování

Pulčínské ledopády na Valašsku

V zimě vás svou krásou okouzlí „ledopády“ ukryté uprostřed Pulčínských skal na Valašsku. Najdete je ve skalním kaňonu po překonání více než dvoukilometrové trasy z osady Pulčín.

Foto: Profimedia.cz

Pulčínské skály na Valašsku ukrývají přírodní skvost, ledové vodopády.

Ledopády leží ve vzácné přírodní rezervaci a zaujmou svým zbarvením s odstíny žluté, oranžové až hnědé barvy. To je způsobeno mikroskopickou sněžnou řasou, která žije v ledu.

Jak velký je rozdíl v kvalitě vzduchu v domácnosti, v lese a u vodopádů?

Komerční články

Reklama

Související témata:

Výběr článků