Celý New York nepoznáte ani za týden a budete se muset ještě několikrát vrátit. Srdce New Yorku, čtvrť Manhattan, ale stihnete poznat už za čtyři pět dní. Pravda, bude to pořádně intenzívní poznávání, ale bude stát za to. Na den, který začnete na „hipsterské“ High Line a uzavřete na vyhlídce Top of the Rock, nikdy nezapomenete.

Kam tedy v New Yorku určitě vyrazit?

1. Top of the Rock

Nejkrásnější není výhled z Empire State Building, ale pohled na něj z jiné slavné vyhlídky. Plošina zvaná Top of the Rock je součástí komplexu Rockefellerova centra a otevřeno má každý den do půlnoci. Pokud váháte mezi návštěvou Empire State Buildingu a Top of the Rock, vsaďte na druhý jmenovaný – uvidíte nejen nasvícený slavný mrakodrap, ale i celý Central Park nebo mrakodrap Chrysler.

Věděli jste, že New York je nejfotografovanější místo světa? Pozor, vyletí ptáček! Která místa na planetě jsou nejfotografovanější?

Nejkrásnější výhled na New York je z vyhlídky Top of the Rock. Vydejte se sem před západem slunce a pak počkejte, až se setmí.

Nejkrásnější výhled na New York je z vyhlídky Top of the Rock. Vydejte se sem před západem slunce a pak počkejte, až se setmí.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Součástí Rockefellerova centra je i aukční síň Christie´s, televize NBC a před Vánoci i slavné kluziště a ještě slavnější vánoční strom (vzpomeňte na film Sám doma II). A pamatujete na slavnou fotografii dělníků, kteří svačí vysoko ve výšce na traverze nad New Yorkem? Tak ta vznikla právě při výstavbě tohoto komplexu.

2. High Line

Chcete-li zažít uvolněnější atmosféru umělecké čtvrti Chelsea, kupte si ráno veliký kelímek slabé americké kávy, donut a vydejte se na newyorskou High Line – parčík, který vznikl nad zemí, v místech, kudy dříve vedla železniční vlečka. Její připomínkou jsou i koleje, které jsou na některých místech vkusně zakomponované do netradiční parkové promenády.

Náměstí Times Square žije ve dne, ale větší zážitek z něj budete mít v noci, kdy tu září obrovské neony a reklamní obrazovky.

Náměstí Times Square žije ve dne, ale větší zážitek z něj budete mít v noci, kdy tu září obrovské neony a reklamní obrazovky.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Chodník/park nad zemí se vine v délce 2,33 kilometru a z výšky je báječný výhled na čtvrť Chelsea s cihlovými domy s typickými požárními schodišti. Mimochodem, High Line vznikla i díky velké podpoře od místních obyvatel, kteří vlastníma rukama pomáhali s její renovací.

3. Ground Zero

Na ohromné ploše s dvěma obrovskými černými bazény, které kopírují obvod dvou zničených věží WTC, je zvláštní klid. Hluk dopravy sem doléhá jen z dálky, lidé tu nevědomky tiší hlas. Místo, kde se v roce 2001zřítila Dvojčata a kde zemřely tisíce lidí, dodnes silně působí na většinu těch, kteří k němu přijdou. Po obvodu dvou ohromných bazénů jsou do kamene vytesána jména všech obětí. A nad vším se tyčí skelet původního centra, které přetvářejí v památník.

Šetříte? Užijte si New York za pakatel: Podívejte se na tipy, co je v něm zadarmo

Takhle dnes vypadá místo, kde stávaly dva mrakodrapy Světového obchodního centra.

Takhle dnes vypadá místo, kde stávaly dva mrakodrapy Světového obchodního centra.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Symbolem naděje je nové vzniklý mrakodrap One World Trade Centre a také „Přeživší strom“ – hruška, která zůstala stát uprostřed trosek. V listopadu 2001 ji záchranáři vykopali a nechali převézt do sadu, aby se v roce 2010 vrátila zpět na místo. Pohled na ni je mimořádně působivý.

4. Muzeum moderního umění, MoMA

Milujete moderní umění? Pak se obrňte trpělivostí, protože vás čekají pořádné fronty, a vydejte se na 53. ulici mezi 5. a 6. avenue. Právě tady totiž leží jedna z nejslavnějších a nejvýznamnějších institucí svého druhu na planetě. Dnes by nikoho při pohledu na davy turistů, kteří do komplexu MoMA míří, nenapadlo, že v roce 1929, kdy muzeum vzniklo, byl jeho domovem malinký byt.

Podívejte se na Nejzajímavější muzea planety: Kde mají masku z lidské kůže a kde nejvíce mumií?

Muzeum moderního umění se těší obrovskému zájmu turistů. Počítejte tedy s frontami.

Muzeum moderního umění se těší obrovskému zájmu turistů. Počítejte tedy s frontami.

FOTO: www.bigstockphoto.com

V několika patrech jsou k vidění tisíce exponátů – fotografií, grafik, soch, obrazů… Největší popularitě se pak logicky těší díla nejslavnějších umělců – namátkou Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Andy Warhola nebo Paula Gauguina.

5. Central Park

Neexistuje slavnější městský park! Central Parkem se můžete za pěkného počasí toulat hodiny, ostatně na šířku má 800 metrů a na délku 4 kilometry. Výhled na něj prý dokonce zvyšuje cenu bytů. Narazit v něm můžete na několik velkých vodních ploch, na hrad Belvedere, softbalová hřiště, dvě kluziště, ale i na tisíce běžců a zamilovaných dvojic na procházce.

Central Park je nejslavnějším městským parkem světa. S rozměry 4x0,8 kilometru je zelenou oázou uprostřed velkoměsta.

Central Park je nejslavnějším městským parkem světa. S rozměry 4x0,8 kilometru je zelenou oázou uprostřed velkoměsta.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Fanoušci Beatles by rozhodně neměli vynechat oblast zvanou Strawberry Fields, která leží nedaleko obytného domu Dakota. Právě tady byl v roce 1980 zavražděn John Lennon. Zavzpomínat na něj můžete třeba u mozaiky s nápisem Imagine a spolehněte se na to, že v okolí bude někdo na kytaru hrát ty největší z hitů od Beatles.

6. Madison Square Garden

Návštěvou Madison Square Garden máme na mysli návštěvu některé z událostí, kterých se uvnitř odehraje zhruba 320 do roka. Pro Čechy jsou nejatraktivnější hokejové zápasy New York Rangers. Zapomeňte ale na to, že za vstup dáte pár korun a uvnitř hrdlo prolijete levným pivem. Ceny lístků na slavné Jezdce začínají v základní části na zhruba 150 dolarech. Pokoušet štěstí samozřejmě můžete u překupníků před halou, ale riskujete, že se na zápas s falešným lístkem nepodíváte vůbec.

Podívejte se na další Slavné stadiony: Kde se fandové prali o modrá sedadla a proč se umíralo v Moskvě

Madison Square Garden je jednou z nejslavnějších sportovních staveb světa. Je například domovem New York Rangers nebo New York Knicks.

Madison Square Garden je jednou z nejslavnějších sportovních staveb světa. Je například domovem New York Rangers nebo New York Knicks.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Alternativou k „drahým“ Jezdcům je výlet na Long Island na zápas New York Islanders. Lístky do Nassau Coliseum jsou sice levnější, před halu se ale jen těžko dostanete místní dopravou a taxík cenu za tenhle výlet pořádně zvýší.

7. Brooklynský most

Až po něm půjdete, neobracejte se v půlce, ale dojděte až do Brooklynu a pak na promenádu Brooklyn Heights, ze které je nádherný výhled na dolní Manhattan i na most v popředí. A při cestě po Brooklynském mostě radši nemyslete ani na to, že v roce 1893, těsně po slavnostním otevření, mezi korzujícími lidmi vypukla panika, že most padá, a 12 jich bylo ušlapáno.

Dnes se vám tohle na mostě nestane. Mezi neogotickými pilíři, které jsou pro něj tak charakteristické, sice proudí davy turistů, ale není jich tolik, abyste si nestihli udělat pěknou fotku.

Inzertní sdělení: Vydejte se s ESO travel do USA!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do USA:

FOTO: ESO travel

 

New York - „Prodloužený víkend“

Prožijte tři noci ve městě, které nikdy nespí. Vydejte se s námi na kratší, nicméně velmi intenzívní zájezd do New Yorku. Vyberte si některý z luxusních hotelů na centrálním Manhattanu a pak se nechte pohltit atmosférou!

Vystoupejte na Empire State Building, projděte se po Brooklynském mostě, vyplujte k soše Svobody… a dejte se velkou kávu, vychutnejte si donut a nasajte kosmopolitní atmosféru města.

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Floridy

Krásné pláže a ještě krásnější dívky na nich. Národní park Everglades a město zábavy a zábavních parků pro celou rodinu, Orlando. A pak také Overseas Highway nebo Miami. Na Floridě se rozhodně nudit nebudete…

… a nakonec vám sedm nocí ještě bude málo! Vydejte se pod křídly ESO travel na Floridu, zajistíme pro vás zapůjčení auta, postaráme se o vaše ubytování a navrhneme vám ten nejlepší program.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o chrámu visícím na skále, o nejluxusnějších destinacích v Řecku nebo o přehradě Hoover Dam. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na Exotika a Amerika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán