Hlavní obsah

Hoover Dam: Nejslavnější přehrada světa, jejíž obrovská hráz tuhne už 80 let

12. 5. 2015, 17:00

Postavili ji uprostřed Mohavské pouště. V místech, do kterých až do té doby nevedly žádné silnice. A i přesto ji postavili v rekordním čase. Přehrada Hoover Dam. Většinu rekordů, které držela, už vzal čas, ale přehrada Hoover Dam dál zůstává symbolem celých Států. Tisíce lidí každý rok stojí na 220 metrů vysoké hrázi a s úžasem pozorují hloubku pod sebou. Mimochodem, ta hráz není ani po 80 letech od dokončení definitivně ztuhlá.

Foto: www.bigstockphoto.com

Přehrada Hoover Dam s 220 metrů vysokou hrází je jedním ze symbolů USA.

Článek

Spojenými státy zmítala hospodářská krize a v Mohavské poušti rostl technický zázrak. Navzdory pochybovačům, kteří plán Franka Crowa označovali za šílený. Crowovi ale přály okolnosti. Krize, která v roce 1931 zmítala Spojenými státy, mu „vehnala do náruče“ desítky tisíc mužů, kteří byli ochotni v pekelných podmínkách pracovat za minimální mzdu.

Chránily je čepice máčené v asfaltu

Frank Crowe si nemohl přát víc. Dělníci byli ochotni pracovat v téměř nelidských podmínkách za pět dolarů na den. Za příplatek šedesáti centů pak ti nejodvážnější prováděli výškové práce – vyhlazovali za pomoci vrtáků a výbušnin stěny Černého kaňonu. Vše bez ochranných pomůcek – jedinou ochranou byly čepice máčené v asfaltu a tedy ztvrdlé. Ve čtyřicetistupňových teplotách ale nešlo o ideální řešení.

Foto: www.bigstockphoto.com

Nebýt přehrady Hoover Dam nevzniklo by ani slavné Las Vegas.

Hooverova přehrada v číslech
Přehrada se začala stavět v roce 1931, otevřena byla v roce 1936, o dva roky dříve, než se plánovalo. Pracovalo na ní více než 20 tisíc dělníků, 24 hodin denně, ve třech směnách. Hráz je vysoká 220 metrů, dlouhá 379 metrů a u svého základu silná asi 201 metrů. Maximální hloubka je 180 metrů a vzdutí je na řece Colorado možné pozorovat ještě 185 kilometrů od hráze. Přesné počty obětí při stavbě se ale různí – nejčastěji se hovoří o 96 nebo 112 mrtvých.

V srpnu 1931 dokonce došlo ke stávce… Stavba ale měla v tu chvíli díky vražednému tempu, které Crowe vyžadoval, už několikaměsíční náskok a dělníkům bylo navíc jasně řečeno, že na jejich místo čeká dvanáct dalších nezaměstnaných mužů. Výsledkem celé stávky tak bylo jen nepatrné zlepšení podmínek. Během stavby nakonec zemřelo okolo sta mužů – jejich památku dnes připomíná pomník u hráze přehrady.

Foto: Kuczora

Hooverova přehrada je nejslavnější stavbou svého druhu na světě.

Pekelné tunely ve stěnách Čertova kaňonu

Řeka Colorado je jedním z nejmohutnějších toků ve Spojených státech. A před stavbou Hooverovy přehrady každý rok na jaře ničila při povodních vše, co bylo v jejím dosahu. A právě tento vodní živel bylo potřeba během stavby betonové a více než dvě stě metrů vysoké hráze odklonit. Ve stěnách Černého kaňonu tak nejdříve musely vzniknout čtyři obrovské tunely, do kterých bylo Colorado odkloněno.

Každý z těchto tunelů měřil okolo 1200 metrů, původní průměr byl 17 metrů, ten se ale po vybetonování zmenšil na zhruba 15 metrů. Práce v nich se rovnala práci v pekle – teploty okolo šedesáti stupňů, prach, jedovaté plyny a minimum tekutin. Tohle byly tvrdě vydřené peníze.

Ve vyprázdněném korytu pak vznikly dvě provizorní hráze a konečně začalo růst to hlavní – obrovská hráz přehrady. A ta vzbuzuje úžas i dnes.

Foto: Audrix

Takhle vypadá nejvyšší přehrada planety. Švýcarské Grande Dixence.

Švýcarská Grande Dixence – nejvyšší přehrada Evropy
V současnosti je nejvyšší přehradou v Evropě švýcarská přehrada Grande Dixence. Leží ve švýcarských Alpách a výška její hráze je 285 metrů. Stavba začala v roce 1953, otevřena byla v roce 1961. Hráz stojí v nadmořské výšce 2134 metrů nad mořem a jejím úkolem je zachytávat vodu z tajících ledovců. Na rozdíl od Hooverovy přehrady, kde dělníky trápilo obrovské vedro, tady bojovali s třicetistupňovými mrazy.

Dvě stě dvacet metrů na výšku, dvě stě jedna metrů tloušťky u dna, plocha větší, než jakou pokrývají pyramidy v Gíze, a milióny betonových kvádrů, které ani osmdesát let po dokončení nejsou ještě stoprocentně ztvrdlé.

Foto: Mjponso

Hladina během roku kolísá. Což je velmi dobře vidět na stěnách kaňonu.

Právě hráz přehrady je oblíbeným turistickým místem. Od října 2010 se navíc už nejezdí přímo po dvouproudé silnici na hrázi, ale po novém mostě pár set metrů po proudu Colorada, kterému se tu přezdívá „Hoover Dam Bypass", takže je tu méně aut a více klidu pro focení nebo jen prosté pozorování. Na silnici, která vede po hrázi, vás s automobilem pustí, ale po září 2001 procházejí osobní automobily kontrolou.

Dnes už neplatí ani to, že přehrada stojí uprostřed pustiny. Právě díky ní totiž vyrostlo do dnešní velikosti město Las Vegas, do kterého je to asi padesát kilometrů severozápadním směrem.

Foto: Ken Lund

Při stavbě nového mostu Hoover Dam Bypass se pracovalo ve dne i v noci. Stejně jako při stavbě přehrady.

Inzertní sdělení: Podívejte se v květnu a červnu do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do USA:

Vydejte se s cestovní kanceláří ESO travel na téměř tři týdny do Spojených států a poznejte všechna slavná místa!

Navštívíte New York, Niagarské vodopády i Washinghton. Navštívíte Los Angeles, národní parky Grand Canyon, Bryce Canyon nebo Sequoia. A podíváte se i do Las Vegas a San Franciska.

Užijte si západ Spojených států z paluby luxusního privátního letadla. V Las Vegas vás ubytujeme ve slavném hotelu Luxor, vezmeme vás do Grand Canyonu, do San Franciska i do Los Angeles.

Nejkrásnější místa západu USA – pohodlně a z ptačí perspektivy. Prožijte dovolenou v USA trochu jinak!

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o plavbě z Moskvy do Petrohradu, o plavbě na Aljašku nebo o americkém Bryce Canyonu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa

Stojí podle vás Hooverova přehrada za návštěvu?
Ano, rozhodně.
89,2 %
Možná při cestě do Las Vegas.
6,6 %
Ne, nestojí.
4,2 %
Celkem hlasovalo 4950 čtenářů.

Co jste možná nevěděli:

  • V době svého vzniku byla přehrada největší přehradou planety a největší byla i hydroelektrárna v jejím nitru a hráz, která zadržovala vodu. O všechny rekordy už sice přišla, i tak je ale ikonou USA.
  • Po hrázi vede dvouproudá silnice, ta po otevření nového mostu pár set metrů po proudu Colorada, ale slouží už jen turistům.
  • Stavba vznikla v rekordním čase, o dva roky dřív, než bylo v plánu. Pokud by se naopak zpozdila, platila by stavební společnost pokutu 3000 dolarů za každý den po termínu.
  • Během stavby přehrady spousta lidí věřila, že váha vody v nové přehradě bude mít negativní vliv na rotaci Země.
  • Poznatky ze stavby Hooverovy přehrady se dodnes uplatňují při stavbě dalších "superpřehrad"

Bez Hooverovy přehrady by nebylo Las Vegas

Před stavbou Hooverovy přehrady bylo Las Vegas jen malé městečko uprostřed pouště. V roce 1931 byl ale v Nevadě legalizovaný hazard, stavba přehrady začala naplno a Las Vegas rostlo.

Dnes má zhruba šest set tisíc obyvatel, jeho srdcem je bulvár Strip, na kterém leží ty největší hotely a největší kasina, včetně hotelu Luxor, který má tvar pyramidy a který je zároveň symbolem Las Vegas. Las Vegas je dnes světovým centrem hazardu a zábavy a zároveň už se zbavilo i nálepky města, kde ve velké míře bují organizovaný zločin.

A mimochodem – věděli jste, že se v Las Vegas narodil tenista André Agassi?

Další zajímavosti, články a průvodce po USA najdete na info portálu o USA (www.amerika.cz).

Související témata:

Související články

Výběr článků