Hlavní obsah
Korková podlaha Egger v odstínu bílé pinie se hodí do dětského pokoje i ložnice. Cena 515 Kč/m². Foto: Hornbach

Vyhrajte si s podobou nové podlahy

Pořízení nové podlahové krytiny bývá velkou investicí. Většina lidí proto při jejím výběru vsadí na neutrální design, k němuž se hodí jakýkoli nábytek i barva stěn. Existuje však zlatá střední cesta, která dovolí popustit uzdu fantazii!

Korková podlaha Egger v odstínu bílé pinie se hodí do dětského pokoje i ložnice. Cena 515 Kč/m². Foto: Hornbach
Vyhrajte si s podobou nové podlahy

Vybírat můžeme ze široké škály cenově dostupných materiálů, které díky moderním technologiím a povrchovým úpravám splňují běžné nároky na podlahovou krytinu a zároveň napodobí nejrůznější suroviny.

Ke klasice dneška patří vinylová nebo laminátová podlaha evokující dřevo, keramiku či koberec. Stačí se rozhlédnout v nabídce a najít nejvýhodnější skóre mezi cenou, vzhledem a vlastnostmi materiálu.

Dřevo z PVC i korku

Podlaha z masivního dřeva vydrží v dobré kondici až 20 let.

Pokud jsme investovali do krytiny ze světlejšího olejovaného dřeva, změníme její barvu ošetřením svrchní vrstvy pigmentovým olejem. Je-li povrch lakovaný, musíme ho předtím pečlivě přebrousit.

U keramiky, laminátu, vinylu tyto další úpravy nelze provést, po mnoho let si však udrží vzhled parket nebo prken i s patinou. Pocit dřevěné podlahy vzbuzují také dekory a přírodní původ vinylových minerálních krytin.

Laminátová podlaha z kolekce Signature v dekoru dub kombinuje různé barvy, díky čemuž vznikl pruhovaný vzor bílého, růžového i přirozeného dubu s patinou.

Foto: Quick-Step

Příjemnou náhradou dřeva je korková krytina, která se může pochlubit 20letou životností. Korek odpuzuje prach, hodí se do domácností s alergiky, na jeho povrchu se nemnoží bakterie a plísně.

Hřeje, dobře izoluje hluk, ve srovnání se dřevem je měkký a pružný. Do jisté míry odolává vodě.

Ocel a kámen

Kovovou podlahu si domů asi nepořídíme. Přírodní kámen je zase drahý a pokládka náročná.

Dojem těchto hmot násobí u běžně využívaných podlahových krytin jejich zpracování a povrchová úprava, např. ocelově tmavý povrch vysokotlakého laminátu, jehož životnost dosahuje 15 let.

Imitace mramoru vynikne na pravé keramice v koupelně, kamenný dekor sluší SPC minerálním podlahám. Jejich jádro tvoří inovativní směs minerálů a moderních polymerů, které zaručují maximální odolnost, rozměrovou a tvarovou stabilitu. Vlastnostmi se pohybují mezi vinyly a keramickou dlažbou. Oproti vinylovým podlahám jsou tvrdší, pevnější. Jsou méně náročné na kvalitu podkladu a příjemné na dotek.

Keramické dlaždice

Keramickou dlažbu, včetně jejího rozmanitého zdobení, dobře imitují PVC podlahy, které ovšem nemají takovou odolnost a životnost.

Vinylové dlaždice využijeme ve všech místnostech, včetně koupelny nebo kuchyně, běžný laminát se ale do prostor s vysokou vlhkostí nehodí. Tvoří ho totiž pevná HDF deska a horní vrstva potažená tištěným papírem s designem, takže při zvýšené vlhkosti bobtná.

Laminát vhodný do koupelny nebo kuchyně musí být ošetřen speciální vrstvou odpuzující vodu.

Série Linka návrháře Maxima Velčovského zahrnuje tři grafické varianty slinutých keramických glazovaných dlaždic s plně probarveným střepem. Na snímku dlaždice DAK63827, rozměr 60 x 60 cm. Cena 787 Kč/m².

Foto: Rako

Pravá keramika umožňuje pohrát si s různými barevnými dekory, evokuje i přírodní kámen, dřevo, kovový, písčitý nebo kamenitý povrch. Je vysoce odolná, vydrží až 30 let. Vynikne v koupelně, kuchyni i na chodbě, z jejího povrchu snadno odstraníme nečistoty.

Koberec netradičně

Kreativce jistě zláká možnost poskládat koberec podle vlastního návrhu, který mohou dokonce v čase obměňovat.

Kobercové dlaždice mají ve srovnání s kusovým kobercem tu výhodu, že opotřebované díly snadno nahradíme, lehkou manipulaci s nimi oceníme i v případě stěhování. Samolepicí nebo těžší samoležící dílce pokládáme na vinyl, parkety podle návodu výrobce. Kobercové čtverce jsou většinou ze 100% polypropylenu se smyčkovou strukturou. Mají protiskluzný povrch.

Tkaný vinyl evokuje 3D povrchem se středně hrubou strukturou pravou tkanou textilii. Vinylová příze s jádrem ze skleněných vláken je na tkalcovských stavech spletena dohromady a za tepla zalisována. Na trhu je k dostání v rolích i ve čtvercích.

Díky vysoké třídě odolnosti se tkané vinylové podlahy hodí do silně zatěžovaných prostor, do chodeb, ale i do kuchyní nebo obývacích pokojů. Cena začíná zhruba na 1500 Kč/m².

Anketa
Máte doma světlé, nebo tmavé podlahy?
Světlé
53.3 %
Tmavé
8 %
Obojí
19.3 %
Něco mezi
19.4 %
Celkem hlasovalo 679 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků