Hlavní obsah
Dům je uspořádán okolo centrálního dvora. Foto: Adam Letch

Dům na jihoafrickém venkově nabízí majitelům luxus v poklidném prostředí

Mladá rodina z Jihoafrické republiky vyměnila život v Kapském Městě za poklidnější prostředí nedalekého Pearl Valley. Patrový dům si nechala zařídit místními architekty ze studia ARRCC, pro něž je typická práce s luxusními materiály, z nichž dokážou vykouzlit příjemné prostředí.

Dům je uspořádán okolo centrálního dvora. Foto: Adam Letch
Dům na jihoafrickém venkově nabízí majitelům luxus v poklidném prostředí

Uspořádání domu na jihoafrickém venkově mírně připomíná antické venkovské vily. I volba použitých materiálů a barevná paleta mohou právě tento druh architektury evokovat. Namísto nadbytečné zdobnosti architekti dosahují elegance prostřednictvím čistoty stylu, lehkosti, vzdušnosti a spousty světla.

Centrálním prvkem domu je nádvoří, okolo nějž jsou na třech stranách rozmístěny kuchyň, jídelní a obývací zóny. Na straně čtvrté je pak jezírko, jež je ovšem jedním z trojice vodních prvků, jejichž smysl je zřejmý.

Kromě toho, že voda je příjemná na pohled a hezky ozvláštňuje jakýkoli dům, do nějž je jako ozdobný prvek zakomponovaná, v tomto prostředí má pak i nezanedbatelnou ochlazující funkci.

Přirozeným protipólem živlu vody je oheň, který v domě reprezentuje dvojice krbů v obývacích zónách. Každý z nich je ovšem jiný, a proto kolem sebe šíří i trochu jinou náladu.

Zatímco krb na dřevo navozuje domáckou atmosféru, plynový krb s ráznou linií ohně funguje především jako dekorativní prvek a jeho okolí tak působí více formálně.

Jednotlivé místnosti jsou ze všech stran maximálně otevřené, aby si rodina mohla plně vychutnávat svůj přechod z městského prostředí na venkov.

Foto: Adam Letch

Designéři volili nejenom pestrou škálu výrazných materiálů, ale také bohatší paletu barev. Žádná z nich ale není natolik výrazná, aby na sebe strhávala přespřílišnou pozornost.

Foto: Adam Letch

Obývací zóna pak, aniž by si to návštěvník vůbec uvědomoval, volně přechází do exteriéru díky terase, na ní je příjemné lenošivé posezení kruhového tvaru a lehátka, na nichž se dá slunit.

Roh terasy pak lemuje bazén, který je řešený jako nekonečný. Je z něj hezký výhled na vzdálené pohoří na obzoru. Z menší, intimněji laděné obývací zóny se vychází na zahradu, kde je umístěno ohniště s elegantním kruhovým posezením okolo.

V samotném středu domu, kde se protínají veškeré cesty, je pak umístěno nejenom schodiště, ale také kuchyň a bar. V patře jsou umístěny především soukromé pokoje.

Velkou hlavní ložnici doplňuje šatna a koupelna, další tři pokoje se dělí o dvojici koupelen.

Anketa
Máte rádi hodně vodních prvků v domě a jeho okolí?
Ano, to je velmi pěkné.
81.6 %
Docela ano.
8.1 %
Je mi to celkem jedno.
4.1 %
Spíše ne.
2.8 %
Ne. To se mi nelíbí.
3.4 %
Celkem hlasovalo 1070 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků