Hlavní obsah
Závod Iveco Czech Republic ve Vysokém Mýtě Foto: Iveco Czech Republic

Iveco ve Vysokém Mýtě obnovilo provoz

Výrobce autobusů Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta na Orlickoústecku v pondělí obnovil provoz. Nevyráběl od 30. března pro nedostatek dílů, který způsobilo zastavení provozu továren kvůli koronavirové pandemii.

Závod Iveco Czech Republic ve Vysokém Mýtě Foto: Iveco Czech Republic
Iveco ve Vysokém Mýtě obnovilo provoz

Firma zaměstnává kolem 4000 lidí, směnu v pondělí první skupina pracovníků zahájila v 6:00. Výrobce autobusů prodlužoval odstávku opakovaně, původně chtěl začít 14. dubna a pak 20. dubna, což se mu kvůli problémům s dodávkami komponentů a materiálu nepodařilo.

"Dnes se výroba restartovala. S našimi dodavateli jsme v neustálém kontaktu, momentálně je situace stabilizovaná. Rádi bychom všechny objednávky do konce roku dohnali a našim zákazníkům autobusy, které si objednali, dodali," řekla mluvčí firmy Katarína Němcová.

Zaměstnanci, kteří byli při odstávce doma, si mohli vzít dovolenou a mít 100 procent mzdy, nebo zvolit takzvanou překážku v práci a dostávat 80 procent výdělku. Informace, která varianta u pracovníků převážila, mluvčí ještě nemá.

Iveco ve Vysokém Mýtě patří k největším zaměstnavatelům v regionu, je největší továrnou Iveco Bus, který je značkou koncernu CNH Industrial. Vysokomýtská firma loni vyrobila 4612 autobusů.

Světové problémy s díly mají či měly i jiné firmy v automobilovém průmyslu, které v Česku podnikají. Například automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) prodloužila odstávku do 18. května, původně chtěla začít vyrábět rovněž od 4. května.

Škoda Auto zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března večer. Odstávku několikrát prodloužila. Zaměstnanci se do továrny vrátili v pondělí 27. dubna. Firma v ČR zaměstnává téměř 34 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků