Hlavní obsah
Některé podezřele tmavé pečivo může být dobarvováno. Foto: Profimedia.cz

Při dietě neplatí: čím tmavší pečivo, tím zdravější

Během hubnutí, ale zároveň v rámci racionálního stravování je třeba ve stravě upřednostňovat komplexní sacharidy s vyšším obsahem vlákniny. Mezi takové potraviny patří neloupaná rýže, celozrnné cereálie a cereální pečivo a chléb. Zároveň je třeba dávat si pozor na mýtus, že čím je rohlík či houska tmavší, tím jsou i zdravější.

Některé podezřele tmavé pečivo může být dobarvováno. Foto: Profimedia.cz
Při dietě neplatí: čím tmavší pečivo, tím zdravější

Mnoho spotřebitelů se domnívá, že je nejlepší kupovat co nejtmavší pečivo. "Bohužel jde často o laciný trik výrobců, kteří jej dobarvují karamelem nebo jiným potravinářským barvivem. Dobarvené jsou například podezřele tmavé a lehké nadýchané housky,“ vysvětlila Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Co je tedy celozrnné pečivo

Za celozrnné označujeme pečivo, u něhož je obsah vlákniny na 100 gramů hmotnosti čtyři gramy a více. Na balených výrobcích je vhodné číst obaly, na nebalených můžeme posoudit kvalitu pečiva podle struktury.

Okem vidíme drobné kousky, zrníčka, semínka a o něco tmavější barvu. Neplatí však úměra, že čím tmavší pečivo, tím je v něm více vlákniny. Celozrnné pečivo je také o něco těžší a hutnější oproti nadýchanému bílému pečivu.

Většina druhů zdravého pečiva je vyrobena ze směsí obsahujících kromě klasicky používané pšeničné mouky zejména mouku žitnou, špaldovou nebo grahamovou. Dalšími složkami s vysokým podílem vlákniny bývají lámanka, otruby, vločky, slunečnicová, lněná a sezamová semínka, graham a šrot. Existují však i pečiva jednodruhová, jako je žitný chléb, vyrobený pouze ze žitné mouky.

Kromě minerálních a esenciálních látek je celozrnné pečivo doporučovano kvůli vysokému obsahu vlákniny, jež bývá například v trvanlivých lisovaných chlebech, které se prodávají se ve vakuových baleních.

Foto: Milan Malíček, Právo

"Vláknina přispívá k dobrému trávení a snižuje glykemický index, proto zlepšuje a prodlužuje pocit zasycení. Pro redukční dietu je tedy velmi důležitá," říká terapeutka Gabriela Knosová.

Bílé pečivo má obsah energie podobný jako tmavé, ale jde o prázdné kalorie bez obsahu minerálních látek. Výživově je proto cereální pečivo mnohem hodnotnější a pro zdraví prospěšnější. A při dietě potřebujeme do těla biologicky hodnotné látky dvojnásob, aby tělo netrpělo sníženým příjmem energie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků