Hlavní obsah
Soužití a péče o rodiče s demencí je velmi náročná. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Poradna: Co dělat, když nezvládám péči o matku s demencí

Péče o stárnoucí rodiče může být velmi náročná, zvlášť jsou-li nemohoucí, trpí demencí a je s nimi i nemožná domluva. Zvládnout vše v pohodě, bez vyčerpání je tedy často nad lidské síly. Tím, že jde ale o rodiče, pečující se často dostávají do svízelné situace.

Soužití a péče o rodiče s demencí je velmi náročná. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Poradna: Co dělat, když nezvládám péči o matku s demencí

Dobrý den, potřebuji radu, co dělat, když nezvládám péči o matku s demencí. Její stav se neustále zhoršuje a já vůbec nevím, co mám dělat. Mám z toho všeho deprese a stále častěji přemýšlím o vlastní smrti. Nemám to bohužel ani komu říct.

Dvakrát denně k nám sice docházejí ošetřovatelky, které jí dají léky a nakrmí, vše ostatní je ale stejně na mně a o víkendech jsem na ni úplně sama. Maminka není problémová, ale bohužel musí nosit pleny, protože ji již dva roky trápí průjmy a neudrží stolici.

Není nikdo, kdo by mi pomohl. Neustále jen slyším, abych se držela, či přání, abych vše zvládla, ale to je tak asi vše. Musím k tomu chodit do práce, kterou ale už také přestávám zvládat a mám kvůli tomu neustále problémy s vedoucí. Tím vším velmi trpí i vztah s přítelem a není divu, tohle by nevydržel žádný chlap.

Nevím, jak z toho ven. Nechci se už o ni dál starat. Zničí mě to. Jako jediné řešení ale vidím svou vlastní smrt, abych se už netrápila.

Z vašich slov je cítit bezmoc a touha po pomoci. Prožíváte období, které je extrémně těžké. Dáváte na misku vah, jak žít svůj život a plnohodnotné starání se o maminku s demencí. V tomto „buď – anebo” je těžké si vybrat. Pojďme se podívat na možnosti, které máte.

Na začátku vašeho dotazu je otázka. „Co dělat, když nezvládám péči o matku s demencí?”

1. Přiznat si, že je to náročné a že je možné to dělat i jinak

Stav vaší maminky se zhoršoval postupně a někdy na začátku jste si určitě z celého srdce myslela, že to zvládnete. K vyčerpání, ztrátě chuti do života a depresivním stavům dochází postupně.

Nejste sama v takové situaci. Podobně ji popisují všichni ti, kdo si prošli podobně složitou životní situací.

Neobviňujte se za pocity únavy, vzteku, osamocení, bezmoci. Užitečnější bude položit si otázky:

  • K čemu budu své mámě takto vyčerpaná?
  • Kdo z rodiny mi může pomoct?
  • Napadlo mě využít možnosti profesionálů a maminku do takového zařízení umístit?
  • Kde je nejbližší zařízení, kde by máma mohla prožít spokojené stáří? Kdy se tam půjdu zeptat?
  • Co mi v tom brání a proč?

2. Uvědomění si, že vše nelze zvládnout

Myslím, že pro většinu dospělých „dětí” je těžká představa, že svého rodiče na stáří, pokud se o sebe nepostará, svěří do péče odborníkům do domova pro seniory.

Vychází to z přesvědčení, že je naší povinností se o rodiče postarat. Ano, o své rodiče se máme postarat, ale ne vždy na to naše síly a možnosti stačí a je nutné povolat posily.

Kdo nezažil soužití a péči o rodiče s demencí či jinak nemocného, nemůže pochopit. Směs pocitů a výčitek – musím se postarat, je to moje máma, musím jí vracet její péči, se mísí s pocity – už nemůžu, nemám žádný život, jsem vyčerpaná.

Pořád si říkáte, ale nějak to dám, vždyť to mámě dlužím. Ale máma vám svou lásku a péči dávala proto, aby z vás vyrostla dospělá spokojená žena, ne proto, aby se to obrátilo a z vás se péčí o ni stala vyčerpaná troska. Jaký život by vám maminka přála, kdyby to mohla říct s čistou myslí?

3. Intenzivní pomoc pečovatelek

První krok může být zintenzivnit návštěvu pečovatelek. Především alespoň jeden den o víkendu tak, abyste měla čas i pro sebe nebo na partnera.

4. Zvažte, zda je ve vašich silách dále se o svou maminku starat doma

Z toho, co píšete, už jste své možnosti vyčerpala. Vyhledejte „domov pro seniory se zvláštním režimem“ v blízkosti vašeho bydliště. Sjednejte si schůzku.

V péči odborníků často babičky a dědečkové úplně rozkvetou. Mají tam společné aktivity – zpívání, hrají hry, praktikují s nimi různá stimulační cvičení, dělají jim masáže, povídají si.

Představte si, že je maminka v takovém zařízení, vy ji chodíte navštěvovat a věnujete se jí s úsměvem a odpočinutá. Myslím, že i maminka bude mít mnohem příjemnější pocity, než když ji máte doma a věnujete se jí ve stavu „už nechci žít”. Pohlazení, úsměv, milá slova jsou tím, co ji od vás potěší.

5. Pomoc od široké rodiny

Určitě můžete rozeslat SOS po široké rodině a známých, aby maminku jedenkrát za týden někdo přišel navštívit. Je moc fajn, když ji někdo zabaví čtením z knihy, zpěvem písniček, hraním pexesa nebo Člověče nezlob se.

6. Požádejte o státní příspěvek 

Ověřte si možnost pobírání státního příspěvku na péči o blízkou osobu.

7. Požádejte o pochopení v práci

V práci řekněte vedoucí, že máte složitou rodinnou situaci, kterou řešíte, a mimořádně žádáte o pochopení a toleranci.

Přeji vám, abyste učinila taková rozhodnutí, která budou směřovat k větší pohodě vás samé. O to více budete mít sílu na spoluprožití důstojného stáří s maminkou.

Akademie rodičovství

Soukromá rodinná poradna, která pomáhá všem členům rodiny. Rodičům odlehčit od starostí a nejistot v jejich rodičovské roli, partnerům i jednotlivcům v jejich různorodých životních situacích, dětem s jejich dospíváním. Sdružuje odborníky, kteří rádi pomohou.

Vytváří a realizuje kurzy i semináře pro rodiče, individuální poradenství a konzultace, rodinnou terapii. Více na Akademie rodičovství.

Trápí vás jiné téma spjaté s výchovou dítěte, rodinnými vztahy či závislostí? Poraďte se s našimi odborníky. Své příběhy a otázky nám posílejte na: zenaporadna@seznam.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků