Hlavní obsah
S intenzivnější motorickou rehabilitací by se mělo začínat 60-90 dní po atace. Foto: Profimedia.cz

Po mrtvici je lepší začít rehabilitovat až 2-3 měsíce po atace, tvrdí studie

Po prodělání mrtvice je důležitá nejen okamžitá léčba, ale také následná rehabilitace. Zatímco v současné době se začíná s rehabilitací do několika dní či týdnů, nejnovější vědecká studie publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences ukázala, že nejlépe se nemocní zotavují v okamžiku, kdy s intenzivní rehabilitací začnou až 2-3 měsíce po atace.

S intenzivnější motorickou rehabilitací by se mělo začínat 60-90 dní po atace. Foto: Profimedia.cz
Po mrtvici je lepší začít rehabilitovat až 2-3 měsíce po atace, tvrdí studie

Vědci z Georgetown University Medical Center pracovali se 72 dobrovolníky, kteří utrpěli mozkovou mrtvici. Každému z nich poskytli 20 hodin intenzivní terapie pro zlepšení pohybu rukou a paží, a to 30, 60 nebo 90 dní po prodělané mrtvici.

Nejlepších výsledků přitom dosahovali ti, kteří s rehabilitací začali 2-3 měsíce po cévní mozkové příhodě. Pokud začali až šest měsíců po mrtvici, nemělo to už vůbec žádný efekt.

„Je dobře známo, že mladý vyvíjející se mozek vykazuje ve srovnání s jinými obdobími života velkou plasticitu. Výsledky našeho výzkumu ukazují, že u nemocných s cévní mozkovou příhodou může existovat podobné období zvýšené plasticity v určitém čase po mrtvici,” vysvětluje pro Daily Mail spoluautorka výzkumu Elissa Newportová.

S intenzivnější motorickou rehabilitací by se tak podle Newportové mělo začínat 60-90 dní po atace.

„Náš výzkum zároveň ukázal, že nemocní jsou schopni mnohem intenzivnějšího motorického tréninku, než jaký je tradičně poskytován, a to zejména tehdy, když si nemocní mohou sami vybrat, jaké cviky budou při tréninku procvičovat,” dodává lékařka Dorothy F. Edwardsová z University of Wisconsin-Madison.

Vědci nyní věří, že tato studie nastaví časové období, ve kterém se lékaři zaměří na kombinovanou terapii stimulace mozku a podávání léků, jež podpoří funkci zdravé části mozku a zároveň pomůže obnovit funkce poškozeného mozku či alespoň podpoří převzetí jeho funkcí zdravou částí mozku.

Příznaky, které vás včas upozorní, že se jedná o mozkovou mrtvici

Při přechodném ischemickém záchvatu (TIA) dochází dočasně k nedostatečnému průtoku krve do mozku, což způsobuje chvilkové závratě, zmatenost, brnění a necitlivost v pažích. Vždy je v tomto případě dobré zavolat linku 155 či linku 112.

Mezi další nejčastější příznaky mrtvičky patří: 

 • změny vidění
 • dysfázie (potíže s mluvením)
 • zmatek
 • problémy s rovnováhou
 • mravenčení
 • změněná úroveň vědomí
 • závrať
 • omdlévání
 • neobvyklý pocit chuti
 • abnormální čich
 • slabost nebo necitlivost pouze na jedné straně těla nebo obličeje, daná umístěním krevní sraženiny v mozku
Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků