Hlavní obsah
Vyrovnat se s finanční ztrátou v důsledku delšího ošetřování nemusí být vůbec snadné. Foto: Profimedia.cz

Péče o nemocné mnohdy oslabí celou rodinu

Onemocnění malých dětí nebo jiného člena rodiny je často noční můrou. Zvláště na podzim a v zimě jsou školky plné dětí s rýmou nebo kašlem, které tam sice nemají co dělat, ale rodiče si nemohou dovolit zůstat s nimi doma. Jenže takové dítě může nakazit další.

Vyrovnat se s finanční ztrátou v důsledku delšího ošetřování nemusí být vůbec snadné. Foto: Profimedia.cz
Péče o nemocné mnohdy oslabí celou rodinu

Podle průzkumu, který si v září letošního roku nechala u agentury Ipsos zpracovat pojišťovna Kooperativa, má ve svém okolí 24 % lidí člověka, který se setkal s nenadálou situací a je odkázán na ošetřování jinou osobou nebo sám musí druhou osobu ošetřovat.

„Zároveň nám průzkum ukázal, že 40 % respondentů o možnosti sjednání připojištění ošetřování v životním pojištění ví, ale navzdory statistikám ho má sjednáno málokdo z nich,“ upozorňuje Petr Procházka z Kooperativy.

Přispívá i stát

Na ošetřování člena rodiny přispívá i stát. Maximální délka pomoci je 90 dnů v případě dlouhodobého ošetřování. U dětí je to 9 dnů, případně 16 dnů u samoživitele. To však často nestačí a pokud musí některý člen rodiny zůstat doma a pečovat o dalšího člena rodiny, znamená to mnohdy velký výpadek financí.

Ostatně to zažila i rodina paní Evy. Evě je 32 let a s manželem, který podniká, má 4letou holčičku. Pracuje jako manažerka a o víkendu ráda jezdí na kolečkových bruslích. Jednou se jí stalo, že když se příjemně unavená na bruslích vracela k autu, podklouzla jí noha a ona přímo u auta padla na záda.

V pudu sebezáchovy si pod zadek strčila ruce a hned po dopadu věděla, že to nebyl dobrý nápad. Uslyšela vícenásobné křupnutí a bolest jí projela celým tělem.
Naštěstí opodál jedna paní venčila psa a zavolala jí záchranku.

V nemocnici stanovili diagnózu: mnohonásobná fraktura obou rukou, vymknuté prsty a naražená kostrč. S oběma rukama v sádře ji manžel z nemocnice odvezl domů. Paní Eva zůstala tři měsíce ve stavu, kdy se nedokázala starat nejen o svoji dceru, ale ani sama o sebe.

Potřebovala 24hodinovou péči. Přišla nejen o svůj příjem, ale i o manželův, který se o ni staral. I přes maximální snahu a poctivou rehabilitaci zůstává Evě trvale omezená hybnost lokte a zápěstí na pravé ruce.

Naštěstí paní Eva měla uzavřené pojištění Flexi, a to také pomohlo celé rodině. Pojišťovna uhradila celkem 1 854 000 korun. Z toho za trvalé následky 1 750 000 korun. Další peníze byly za pracovní neschopnost a ošetřování dospělého.

Pomoc v nouzi

Člověk nikdy neví, kdy se zraní nebo kdy bude muset ošetřovat malé dítě, a zůstat tak z práce doma. Je dobré na to myslet a připravit se na to.

Vyrovnat se s finanční ztrátou v důsledku delšího ošetřování totiž nemusí být vůbec snadné. Dobře sjednané pojištění tak může být v těchto případech skutečně pomocnou rukou v nouzi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků