Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Co prozradí sarkasmus o vaší inteligenci

Znáte někoho, kdo bývá při komunikaci jízlivý, uštěpačný, kousavý, někdy se až vysmívá? Nebo jsou podobné charakteristiky vlastní i vám? Pak jistě máte co do činění se sarkasmem. I když podobné chování nebývá příliš oblíbené, i tak o svém nositeli značí něco pozitivního.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Co prozradí sarkasmus o vaší inteligenci

Lidskou inteligenci obecně spojujeme s vysokým IQ, sečtělostí, ale i snahou se stále učit něco nového.

Nejnovější studie publikovaná v časopise Journal of Applied Psychology ale poukázala ještě na jeden faktor, a to právě sarkasmus. Lidé, kteří ho chápou a jsou schopni ho užívat s rozumem, bývají podle zjištění vysoce inteligentní a také velmi kreativní.

Odborníci z Bar Ilan University a Technion-Israel Institute of Technology uvádějí, že provedli řadu tří studií, ve kterých analyzovali účinky hněvu a sarkasmu na lidský mozek.

Poté, co rozdělili účastníky do různých skupin, dali jim poslechnout zvukové záznamy zákazníků, kteří vyjadřovali své pocity frustrace buď rozzlobeným až hněvivým tónem, nebo sarkastickým tónem. Ze zjištění vyplynulo, že jedinci, kteří naslouchali rozzlobenému zákazníkovi, byli „úspěšnější při řešení analytických problémů, ale méně úspěšní při řešení kreativních úkolů” ve srovnání s dobrovolníky, kteří poslouchali „emocionálně neutrálního (sarkastického) zákazníka”.

To podle nich v zásadě znamená, že být „sarkastický blb”, nebo lépe řečeno umět moudře držet krok s tím, co vám přijde do cesty, je velká výhoda. „Vědci to ještě podporují tvrzením, že „pochopení sarkastických výrazů vyžaduje více kognitivního úsilí a komplexního myšlení než pochopení přímého hněvu”.

Kognitivní úsilí je podle nich zapotřebí jak k dekódování doslovného významu slov, tak k interpretaci jemných slovních rozdílů daného řečníka.

Francesca Ginová z Harvard Business School, která vedla vlastní výzkum tohoto tématu, uvedla pro Harvard Gazette, že „sarkasmus bývá mnohem jemnější, než se zdá a ve skutečnosti nabízí důležité, ale často přehlížené psychologické a organizační výhody”.

„Chcete-li být sarkastičtí, nebo sarkasmus odhalit, je třeba překonat rozpor mezi doslovným a skutečným významem sarkastických výrazů. Jedná se o proces, který se aktivuje abstrakcí, která podporuje kreativní myšlení,” dodává na svém blogu odbornice na vztahy Cassandra Roseová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků