Hlavní obsah
Během dlouhodobého soužití občas přijde na mysl, zda vztah skutečně stojí za to. Foto: Profimedia.cz

Stojí váš vztah za to? Zkuste si zodpovědět následující otázky

Stojí náš vztah za to? A je v pořádku? Během dlouhodobého soužití nás tyto otázky jistě napadnou alespoň občas. Podle profesora psychologie a autora Roberta Taibbiho existuje devět otázek a oblastí, na které je dobré se zaměřit, pokud váháme.

Během dlouhodobého soužití občas přijde na mysl, zda vztah skutečně stojí za to. Foto: Profimedia.cz
Stojí váš vztah za to? Zkuste si zodpovědět následující otázky

1. Celkový pocit

Jaká je kvalita vašich emocí v každodenním životě? Aneb jste šťastní, deprimovaní, prostě v pohodě, nebo úzkostní? Pokud byste tento den měli prožívat pořád dokola, byl by to dost dobrý život?

2. Cítíte se bezpečně na to, abyste se ozvali, když není něco v pořádku?

Pokud s něčím nejste spokojeni, víte, že to můžete bez obav vyjádřit, nebo chodíte kolem partnera po špičkách a ze všech sil se snažíte mluvit s ním tak, abyste ho nenaštvali? Dusíte svoje emoce v sobě a obviňujete se z vašich společných problémů?

3. Hádky

Jsou vaše spory prosté emoční a fyzické destruktivity? Dokážete posoudit, kdy už jde v hádce pouze o boj o moc, o to, kdo bude mít poslední slovo, kdo hádku takzvaně „vyhraje”?

Poznáte, kdy už komunikace nikam nesměřuje a umíte v takovém případě přestat? Příležitostné hádky jsou v pořádku a nedá se bez nich obejít. Ale pokud to mezi vámi neustále vybuchuje a jde jen o to, kdo vyhraje, máte velký problém.

4. Řešení problémů

Umíte se po hádce vrátit zpátky k jádru problému a racionálně ho řešit? Nejde totiž o to, aby se konflikt jen uhasil. Není dobré pokračovat tím, že spolu nějakou chvíli nemluvíte, a pak se vrátíte do normálu. To je totiž jen zametání problému pod koberec a je pravděpodobné, že se kvůli té samé věci brzy pohádáte znovu.

I objetí, omluva a následné vyhýbání se tématu proto, abychom nerozpoutali další hádku, není zdravé. Pokud oba partneři dokážou mít produktivní konverzaci o tom, jak a kam se posunout dál, je to mnohem lepší.

5. Kompromis

Umíte se domluvit na tzv. win-win kompromisu? Tedy na kompromisu, na jehož konci jste oba spokojeni? Ustupovat například proto, že se bojíte, že nemůžete vyhrát, je ničivé.

Dobrým řešením je dojít k dohodě, na základě které si obě strany mohou být jisté, že jejich úhel pohledu byl vyslyšen a získaly něco, co pro ně bylo důležité.

6. Pozitivní versus negativní

Máte dostatek dobrých chvil v porovnání s těmi špatnými? Dokáže to dobré vyvážit do špatné? Samozřejmě ve všech vztazích to jde nějakým způsobem nahoru a dolů, ale jde o to, aby ve vztahu lidé prožívali mnoho docela dobrých dnů, nejen jejich minimum, díky kterým to přežijí.

7. Týmová práce

Daří se vám společně jako páru? Podporujete se? Kryjete si záda? Záleží vám na štěstí vašeho protějšku? Pokud se takto k partnerovi nestavíte a oba fungujete pouze za sebe, přichází vzájemný odpor a osamělost.

8. Největší a nejdůležitější otázka

Pokud se sami zamyslíte: Cítíte se, že ve vztahu můžete být sami sebou? Máte pocit, že jste milováni a podporováni, a pokud přijde problém, je možné ho vyřešit?

9. Co by mělo zůstat a co by se mělo změnit

Nakonec, pokud si položíte otázku, jestli se vám vztah líbí a chtěli byste v něm zůstat, co si odpovíte? Jaké věci, které ve vašem vztahu existují, byste změnili?

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků