Na počátku školního roku je po dvouměsíčních prázdninách na dětech vždy vidět nejvíce změn. Mimo jiné se často poměrně radikálně mění i jejich výška.

Volnější prázdninový režim, strava a pohyb

Důvodem může být uvolnění režimu. Dítě se nestresuje každodenní školní docházkou. Stres totiž velmi často může způsobit zpomalení nebo ve výjimečných případech i zastavení růstu. Zároveň může být dalším faktorem zrychlení růstu během prázdnin fakt, že se děti více pohybují.

Během prázdnin se děti více hýbou, nejsou vystaveny stresu z povinností, lépe spí a mnohdy změní i zaběhnutý jídelníček.

Během prázdnin se děti více hýbou, nejsou vystaveny stresu z povinností, lépe spí a mnohdy změní i zaběhnutý jídelníček.

FOTO: fotobanka Profimedia

Dále je třeba započítat také skladbu a množství stravy, která se během prázdnin a času volna tráveného například u prarodičů mění. Zejména babičky mají tendenci vnoučata rozmazlovat jídlem. Vydatná strava v kombinaci s dostatkem pohybu tak může způsobit zrychlení růstu dítěte.

Roli hrají sluníčko a odpočinek

"Neméně důležitou roli hraje i sluníčko. Sluneční záření totiž pomáhá v tvorbě vitaminu D, jenž je nezbytný zejména pro správný růst kostí, potažmo celého těla. Ani během volného letního režimu by děti neměly zapomínat na dostatečný spánek. Růstový hormon se totiž tvoří právě během spánku," upozorňují specialisté ze serveru Rustovyhormon.cz.

Vliv slunečního záření pozitivně ovlivňuje růst kostí, a tedy i celého organismu.

Vliv slunečního záření pozitivně ovlivňuje růst kostí, a tedy i celého organismu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Důležitý je i čas, kdy jde dítě spát. Nejvíce růstového hormonu se tvoří asi dvě hodiny po usnutí, což by mělo ideálně být mezi 23. hodinou až půlnocí.

Dostatek spánku a včasný večerní odchod do postýlky podporují tvrorbu růstového hormonu.

Dostatek spánku a včasný večerní odchod do postýlky podporují tvorbu růstového hormonu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Načasovat odchod do postele je proto vhodné mezi devátou a desátou hodinou večerní. Pokud jde dítě spát později, rozladí si biologické hodiny, jež mají vliv na tvorbu hormonu.