Hlavní obsah
 

Vyhrocená rétorika se zklidňuje, Trump pochválil Kima za zdrženlivost

Americký prezident Donald Trump ve středu uvítal rozhodnutí severokorejského vůdce odložit plán útoku na americké tichomořské území Guam. Trump to uvedl na Twitteru. Jihozápadně od Korejského poloostrova mezitím pokračuje společné americko-japonské vojenské cvičení.

 
Vyhrocená rétorika se zklidňuje, Trump pochválil Kima za zdrženlivost

„Kim Čong-un učinil velmi moudré a rozumné rozhodnutí,“ ocenil Trump vůdce KLDR. Dodal, že opačné rozhodnutí by bylo nepřijatelné a přivodilo by katastrofu.

Tweet Donalda Trumpa, kde chválí Kim Čong-una

Severní Korea po poslední zkoušce mezikontinentální balistické rakety pohrozila, že je schopna zasáhnout území USA a připraví plán útoku na Guam, kde mají Američané strategickou základnu. Kim po jeho obdržení od armádního velení plán odložil a vyhrocená rétorika z minulých dní se na obou stranách zklidnila.

Do cvičení s Japonci se zapojily bombardéry

Mezitím pokračuje v sousedství Korejského poloostrova společné cvičení sil USA a Japonska. Manévry byly zahájeny minulý týden a potrvají do konce měsíce. Účastní se ho více než 3500 amerických a japonských vojáků.

Vůdce KLDR Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump

Foto: Wong Maye-E, ČTK/AP

Do cvičení ve Východočínském moři se zapojily i dva americké bombardéry B-1B Lancer a dvojice japonských bojových letounů F-15. „Tyto cvičné lety s Japonskem demonstrují solidaritu a odhodlání, které s našimi spojenci sdílíme za účelem zachování míru a bezpečnosti v indo-asijsko-pacifické oblasti,“ citovala agentura Reuters z prohlášení amerického letectva.

Související témata

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: KCNA, Reuters

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků