Hlavní obsah
Kontroly kvůli dýmějovému moru. Foto: Profimedia.cz

V Mongolsku je dýmějový mor. Chlapec snědl nakaženého sviště a zemřel

Mongolsko se potýká s dýmějovým morem. Smrtelné chorobě podlehl 15letý chlapec v provincii Gobi-Altaj. Desítky lidí, s nimiž přišel do styku, jsou v přísné izolaci, karanténa byla uvalena na dalších pět okresů, píše deník Daily Mail. Teenager se nakazil poté, co snědl uloveného sviště. Zemřel tři dny poté, co nakaženého hlodavce snědl.

Kontroly kvůli dýmějovému moru. Foto: Profimedia.cz
V Mongolsku je dýmějový mor. Chlapec snědl nakaženého sviště a zemřel

Nákazu dýmějovým morem hlásí také provincie Chovd nedaleko ruské hranice, kde se nakazili 27letý muž a jeho 17letý bratr. Stovky lidí z okolí obou nemocných bratrů musely okamžitě podstoupit očkování.

Varování před šířením smrtelné choroby vydala také čínská autonomní oblast Vnitřní Mongolsko, když tamní nemocnice ohlásila, že má u jednoho pacienta podezření na dýmějový mor. Tamější obyvatelé dostali okamžitě zákaz lovu a konzumace zvířat, která by mohla být přenašeči. Současně musí hlásit nálezy mrtvých či nemocných svišťů. Lidé mají také informovat úřady v případě podezření na nákazu dýmějovým morem či tehdy, pokud zpozorují horečku bez jasné příčiny. Úřady oznámily, že další případy nákazy se nezaznamenaly.

Mongolské ministerstvo zdravotnictví varuje, že nejohroženějšími oblastmi pro šíření dýmějového moru jsou hornaté oblasti Altaje v Číně, Rusku a Mongolsku. Úřady proto apelují na tamější obyvatele, aby nejedli ulovené sviště, kteří jsou nejčastějšími přenašeči nebezpečné nemoci. „Nelovte sviště a nejezte jejich maso,“ vyzývá obyvatele Dorj Narangerel, tiskový mluvčí mongolského ministerstva zdravotnictví.

Dýmějový mor se projevuje boulemi v oblasti lymfatických uzlin. Ve středověku byl znám jako černá smrt. Jde o vysoce infekční a mnohdy smrtelné onemocnění, které ve 14. století zahubilo 50 milionů lidí v Evropě, Africe a v Asii. Obvykle se přenáší štípnutím blechy, moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážné komplikace i smrt.

Případy moru nejsou v Číně ani Mongolsku ojedinělé, ale ohniska jsou stále vzácnější. V letech 2009 až 2018 Čína ohlásila 26 případů a 11 úmrtí.

V nejzápadnější provincii Mongolska Bajanölgijský ajmag zemřeli v dubnu 2019 na dýmějový mor dva lidé poté, co snědli sviště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků