Hlavní obsah

Vedle koronaviru řeší čínští lékaři i dýmějový mor

5. 7. 2020, 19:22 – Peking

Koronavirus není jediná závažná nemoc, se kterou musí lékaři v Číně bojovat. Úřady v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko totiž v neděli vydaly varování před dýmějovým morem. Tamní nemocnice již v sobotu ohlásila, že má na mor u jednoho pacienta podezření. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: China Daily, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Ve městě Bajannur byla zvýšena výstraha ze čtvrtého stupně na třetí, na čtyřbodové škále. Pro tamní obyvatele z toho plyne zákaz lovu a konzumace zvířat, která by mohla být přenašeči, i povinnost hlásit nálezy mrtvých či nemocných svišťů. Lidé mají také informovat úřady v případě podezření na nákazu dýmějovým morem či pokud zpozorují horečku bez jasné příčiny.

Loni v listopadu byly ve vnitřním Mongolsku hlášeny čtyři případy podezření na mor, z toho ve dvou případech mělo jít o nebezpečnější plicní mor.

Dýmějový mor se projevuje boulemi v oblasti lymfatických uzlin a byl ve středověku známý jako černá smrt. Jde o vysoce infekční a mnohdy smrtelné onemocnění, které ve 14. století zahubilo 50 milionů lidí v Evropě, Africe a v Asii. Obvykle se přenáší štípnutím blechy, moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážné komplikace i smrt.

Případy moru nejsou v Číně ojedinělé, ale ohniska jsou stále vzácnější. V letech 2009 až 2018 Čína ohlásila 26 případů a 11 úmrtí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků