Hlavní obsah
Generál David Petraeus Foto: Faisal Mahmood, Reuters

Do Afghánistánu vyšlou dalších 2000 mužů, stahování Američanů se odkládá

Dalších 2000 vojáků včetně amerických zamíří do Afghánistánu. Plyne to z plánu nového velitele mezinárodních sil v zemi, jímž je generál David Petraeus, zjistila CNN. Plán odchodu, který měl začít v červenci 2011, se přehodnocuje, zjistila americká televize.

Generál David Petraeus Foto: Faisal Mahmood, Reuters
Do Afghánistánu vyšlou dalších 2000 mužů, stahování Američanů se odkládá

Petraeus zatím nijak požadavek na posily nekomentoval, ale CNN záměr vyslat tam dalších 2000 mužů potvrdili představitel NATO obeznámený s problematikou a představitel amerického ministerstva obrany.

Ten také potvrdil, že se v posledních týdnech přehodnotil plán na stahování amerických vojáků z Afghánistánu, které mělo začít v červenci 2011. To si přál americký prezident Barack Obama.

Proti plánu na stažení byl už předchozí velitel sil NATO v zemi, generál Stanley McChrystal, který byl odvolán po kritických výrocích na stranu americké diplomacie a Bílého domu, které pronesl on a jeho poradci.

Petraeus napřed souhlasil s Obamovým přáním, i když přiznal, že to bylo těžké. Nyní ale reaguje na aktuální situaci. Zveřejnění data stahování vadilo i afghánskému prezidentovi Hámidu Karzáímu, jenž se obává, že to posílí pozici Tálibánu. [celá zpráva]

Podle amerického zdroje, na který se CNN odvolává, se v některých klidnějších oblastech předá správa Afgháncům, ale vojáci nepojedou domů, přesunou se do míst, kde bude bezpečnostní situace stále špatná.

Nizozemská armáda v Afghánistánu

Foto: Profimedia.cz

Americký zdroj také zdůraznil, že posily jsou malé - činí méně než dvě procenta ze 150 000 vojáků v oblasti. Navíc některé země už začínají se stahováním svých vojáků, což je případ Nizozemska, které bude příští rok následovat Kanada. [celá zpráva]

Petraeus o posilách hovořil na uzavřené poradě NATO. Požadoval tam nejméně dalších 2000 vojáků včetně 750 lidí, kteří by cvičili afghánské síly. Hlavním úkolem posil je ale pomoci a čelit nastraženým náložím. Podle zdrojů by měli do země jít především Američané, kteří mají největší zkušenosti s nastraženými náložemi.

Likvidace nastražené nálože

Foto: Shamil Zhumatov , Reuters

Představitelé NATO by se v příštích dnech měli setkat a probrat přesné potřeby generála. Snahou je dosáhnout v Afghánistánu pokroku před listopadovým summitem NATO, kde se bude probírat postup ve válce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků