Hlavní obsah
Opice na kokosových farmách žijí ve strašných podmínkách. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Britské supermarkety stahují kokosové mléko z regálů. Ořechy sbírají týrané opice

Supermarkety v Británii přestaly prodávat kokosovou vodu a mléko od několika firem, když zjistily, že kokosy jsou sklízeny za využití „otrocké práce opic“. Tento problém se týká řady předních světových značek, které vyrábí kokosové produkty.

Opice na kokosových farmách žijí ve strašných podmínkách. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Britské supermarkety stahují kokosové mléko z regálů. Ořechy sbírají týrané opice

Britský řetězec Waitrose se zavázal, že nebude prodávat zboží, které je produktem práce zotročených opic. Toto prohlášení vydala firma poté, co zjistila, jakým způsobem některé společnosti sklízí kokosy. Řetězec hodlá nadále prověřit i další kokosové produkty, které má v nabídce.

Kauzu započali aktivisté za práva zvířat, když poukázaly na to, že v Thajsku jsou ke sklízení na kokosových farmách využívání makakové vepří. Opice jsou chytány ve volné přírodě, nuceny lézt po stromech a sklízet kokosy. Často při tom musí nosit náklad daleko větší, než je jejich vlastní váha, a když zrovna nepracují, tak jsou drženy v malých klecích.

Monkeys Chained, Driven Insane for Your Coconut Milk and Oil

BREAKING INVESTIGATION: Monkeys in Thailand are kept chained, driven insane, abusively trained, and forced to climb trees to pick coconuts used to make coconut water, milk, oil, and other products that are sold around the world, including in Australia. Please make sure that your coconut products don't come from suppliers that use monkey labour. Avoid the brands Aroy-D and Chaokoh – also sold as TCC in Australia - and all coconut products from Thailand. More info: http://petaau.vg/12l

Posted by PETA Australia on Monday, January 20, 2020

Rozdíl mezi tím, když na kokosových farmách pracují lidé a když na nich pracují primáti, je enormní. Zatímco člověk je schopen posbírat okolo 80 kokosů denně, opičí samice jich zvládne posbírat 600, samec dokonce 1600.

Problém se týká prakticky celého Thajska

„Waitrose & Partners podporuje snahu organizace PETA (jedná se o největší neziskovou organizaci bojující za práva zvířat, pozn. red.) zastavit zneužívání opičí práce v kokosovém průmyslu. Zavázali jsme se v rámci naší firemní politiky, že nikdy nebudeme prodávat zboží, které bylo získáno kvůli zneužívání opičí práce,“ řekl ve svém prohlášení tiskový mluvčí Waitrose & Partners John Gregson.

K iniciativě se připojily i další obchodní řetězce jako Morrisons, Boots, Coop, a Ocado.

Podle asijské sekce organizace za ochranu práv zvířat PETA využívají opičí práci prakticky všichni thajští dodavatelé předních značek kokosového průmyslu, včetně například i v České republice prodávaných Aroy-D a Chaokoh.

Opicím jsou trhány zuby, aby nepokousaly vodiče

Aktivisté zdokumentovali opice se „stereotypním a opakujícím se chováním“, což je podle nich důkaz extrémního stresu. Opice jsou přivázány za řetěz k pneumatikám nebo klecím, které jsou jen o něco málo větší než jejich těla. Po celou dobu jsou primáti vystaveni lijákům bez přístřeší. Aby nedocházelo k pokousání chovatelů, jsou častokrát opicím také vytrhány zuby.

Po odchytu čeká opice pracující na kokosových farmách tvrdý výcvik. Takto to vypadá například v thajské provicnii Phuket

Foto: Profimedia.cz

„Zvířatům, která jsou mimořádně inteligentní a společenská, je odepřena jakákoliv psychologická stimulace, společnost, svoboda a vůbec vše, za co stojí žít. A to vše z důvodu, aby mohla být využívána ke sběru kokosových ořechů,“ prohlásila ředitelka organizace PETA Elisa Allenová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků