„Otázka S-400 je přímo spojena s naší suverenitou a my v této věci neustoupíme,“ řekl turecký prezident. Dodávky zbraňového systému mají podle něj začít v červenci, což už dříve potvrdila i ruská strana. Erdogan rovněž uvedl, že Turecko rozhodně nebude žádnou zemi žádat o svolení a nepodvolí se tlaku, protože záležitost se týká jeho bezpečnosti.

Turecko už dostává ruské antirakety S-400 a vzkazuje Američanům, že si stíhačky koupí jinde

Dodávku ruského systému ostře kritizují nejen USA, ale i Severoatlantická aliance, jejímž je Turecko členem. Ruské rakety země-vzduch jsou podle Washingtonu i Aliance pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy NATO nejsou kompatibilní.

Bílý dům už dříve Ankaru varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO. Může být zrušen jak kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35, tak i výroba jejich komponentů v Turecku. Objevily se dokonce informace, že by Spojené státy mohly zavést vůči Turecku sankce.

Konec spolupráce USA s Tureckem ohrozí dodávky objednaných F-35 spojencům

Další postup bude záležet na výsledku schůzky Erdogana a amerického prezidenta Donalda Trumpa na nadcházejícím summitu zemí G20 v Ósace.

Turecká vláda podepsala kontrakt s Ruskem na protiraketový systém za 2,5 miliardy dolarů (56,6 miliardy Kč) v roce 2017. Místo raket S-400 Pentagon nabídl Turkům americký systém Patriot. Ankara ale tvrdí, že by jej koupila jen v případě, že by nabídka Washingtonu byla tak dobrá jako nabídka Moskvy.