Podle prohlášení Trumpova týmu dali oba muži v telefonátu najevo vzájemný respekt. Trump doufá, že budou mít „jeden z nejpevnějších vztahů, který obě země posune kupředu”.

Čínská televize CCTV uvedla, že Trump vyjádřil ochotu spolupracovat na posílení kooperace a že je přesvědčen, že „čínsko-americké vztahy rozhodně dosáhnou dalšího velkého rozvoje“.

Spolupráce je jedinou volbou, prohlásil Si

„Fakta prokazují, že spolupráce je jedinou správnou volbou pro Čínu a Spojené státy,” citovala slova čínského prezidenta z rozhovoru s Trumpem čínská televize CCTV.

„Obě strany musejí posílit spolupráci a podpořit ekonomický rozvoj obou zemí i globální ekonomický růst, rozšířit všechny oblasti výměny a spolupráce, zajistit, aby lidé obou zemí získali více skutečných výhod, a tlačit na další pokrok v čínsko-amerických vztazích,“ dodal podle čínské televize Si.

„V současnosti máme důležitou příležitost a obrovský potenciál pro čínsko-americkou spolupráci,“ řekl také čínský prezident podle AP.

Čína fandila Trumpovi navzdory jeho útokům

Trump v průběhu kampaně nešetřil ostrými slovy na adresu Číny. Hrozil, že uvalí na čínský dovoz vysoké přirážky a udělá vše pro zvýhodnění dražší americké pracovní síly před tou levnější čínskou.

Přesto čínská média během volební kampaně upřednostňovala Trumpa. Pekingu se nelíbilo, že jeho protikandidátka Hillary Clintonová chtěla zachovat klíčovou americkou roli v Asii, byla proti jejím záměrům ovládnout Jihočínské a Východočínské moře a dívala se Čínu jako na zemi, která zpochybňuje dominantní postavení USA.

Problémem ale také je obrovský přebytek Číny ve vzájemném obchodu, který činí 334 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters. Na ten se zase soustřeďoval Trump.