„Žádám, aby americká vláda použila veškeré úsilí a pomohla mi dosáhnout amnestie od KLDR. Myslím, že by sem měl přijet vysoký úředník jako zástupce USA a podat oficiální žádost o prominutí trestu,“ řekl Kenneth Bae listu Čosun Sinbo, což je v Japonsku vydávaný proseverokorejský list.

Je to poprvé, co Bae přišel s takovýmto požadavkem. Severní Korea dosud tvrdila, že jej nechce použít jako kartu k nátlaku na USA, i když v minulosti vězněné Američany takto využívala. Spojené státy kvůli nim vysílaly do KLDR vysoké představitele.

Na dotazy listu odpovídal Bao v pchjongjangské nemocnici. Rozhovor byl zveřejněn den poté, co ministerstvo zahraničí USA vyzvalo KLDR, aby muže amnestovala.

Baeova sestra Terri Chungová v sobotu uvedla, že její bratr byl z vězení pro cizince, kde pracoval na poli, převezen do nemocnice, protože ho trápí řada zdravotních problémů, včetně kardiomegalie (zvětšení srdce), cukrovky a bolestí zad a nohou. Bae si stěžoval také na to, že je podvyživený. Podle lékařů má také zbytnělá játra.

Terri Chung u kostela v Seattlu, kde se konala bohoslužba za Kennetha Baa.

Terri Chung u kostela v Seattlu, kde se konala bohoslužba za Kennetha Baa.

FOTO: Matt Mills Mcknight, Reuters

Chungová se o převozu bratra do nemocnice dozvěděla od švédského velvyslance v KLDR, který Baea v pátek navštívil. Ambasador je jediným cizincem, který se setkal se zadržovaným od jeho uvěznění. Byl za ním již několikrát.

Druhá žádost o pomoc

Je to už druhá Baova žádost o pomoc. Na sobotní bohoslužbě za nemocného v kostele v Seattlu přečetla jeho sestra shromážděným také dopis, který poslal Bae svým přívržencům 13. června. Bae píše, že tráví osm hodin denně šest dní v týdnu okopáváním polí a výsadbou brambor a fazolí. Uvádí, že je pro něj čím dál těžší vydržet každodenní tvrdou práci, ale že se maximálně snaží být silný a podmínky ve vězení vydržet. V dopise žádá, aby lidé přiměli vládu USA k aktivnějšímu přístupu k jeho případu.

Bae, o němž severokorejské zdroje informují pod jeho korejským jménem Pe Jun-ho, byl v květnu odsouzen k 15 letům nucených prací poté, co ho severokorejský nejvyšší soud usvědčil z podněcování k převratu. Podle soudu pětačtyřicetiletý Bae využíval svého podnikání v turistickém průmyslu k formování skupin za účelem svržení vlády. [celá zpráva]

Bae byl zadržen loni v listopadu, kdy jako představitel cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR.