Hlavní obsah
Severokorejský Nejvyšší soud Foto: ČTK/AP

Američana odsoudili v KLDR k těžkým nuceným pracím

Severokorejský režim odsoudil k 15 letům těžkých nucených prací amerického turistu korejského původu Kennetha Baeho, kterého drží ve vězení od listopadu loňského roku. Oznámila to ve čtvrtek severokorejská agentura KCNA. Za podvracení režimu mohl dostat i trest smrti.

Severokorejský Nejvyšší soud Foto: ČTK/AP
Američana odsoudili v KLDR k těžkým nuceným pracím

Verdikt padl 30. dubna. "Nejvyšší soud ho za tento zločin poslal na 15 let nucených prací," uvedla agentura KCNA.

Čtyřiačtyřicetiletý Bae byl ve skupině pěti turistů, kteří v listopadu 2012 přijeli do města Radžin na severovýchodě KLDR. Město je ve zvláštní ekonomické zóně u hranic s Čínou. "Během vyšetřování přiznal, že spáchal nepřátelské zločiny směřující ke svržení KLDR," napsala minulý týden ve zprávě o zahájení soudu KCNA. "Jeho zločin prokázaly důkazy," dodala tehdy agentura. [celá zpráva]

Severokorejské sdělovací prostředky ani americká vláda o Baem mnoho informací nezveřejnily. Podle jeho přátel a jihokorejských aktivistů je Bae křesťanský misionář korejského původu s americkým občanstvím, který žije v čínském pohraničním městě a pravidelně jezdí do KLDR, aby nasytil místní sirotky. Není známo, zda se je nepokoušel obracet na víru. Podle dalších zpráv je také delegátem cestovní kanceláře.

Dopad na vztahy s USA 

Rozsudek za "zločiny proti lidově demokratické republice" podle agentury DPA dál zhorší vztahy mezi KLDR a Spojenými státy a zvýší napětí na Korejském poloostrově. Zpravodajka BBC v Soulu Lucy Williamsonová ale uvádí, že cílem procesu může být také pokus zajistit si v případných jednáních s USA lepší pozici.

Stejný názor má i  šéf Světového institutu severokorejských studií v Jižní Koreji An Čchan-il: "Špatné americko-severokorejské vztahy se neustále zhoršují od raketového testu, který Pchjongjang provedl před více než rokem, a Pchjongjang se snaží o uskutečnění nějaké další podobné schůzky. KLDR používá Baeho jako návnadu, aby se taková návštěva realizovala. Cesta nějakého vlivného Američana do Pchjongjangu by rovněž podpořila vůdčí postavení Kim Čong-una."

Bae, o kterém severokorejské sdělovací prostředky informují pod jeho korejským jménem Pe Jun-ho, je šestý Američan zadržený v KLDR od roku 2009. Ostatní Američané byli deportováni, anebo propuštěni po diplomatických intervencích na nejvyšší úrovni; do některých případů se zapojili bývalí američtí prezidenti Bill Clinton a Jimmy Carter.

Korea - související témata

Kim Čong-un

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Vůdce KLDR Kim Čong-il

Foto: Reuters

Severokorejští vojáci

Foto: ČTK/AP

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

Foto: Alex Švamberk, Novinky

 O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.

Přílsušník americké námořní pěchoty útočí na pozice KLA

Foto: Profimedia.cz

Bývalý vyslanec OSN Bill Richardson předal severokorejským činitelům dopis týkající se Kennetha Bae při své lednové cestě. Možnost setkat se s ním ale nedostal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků