Hlavní obsah

Nový filtr z Ostravy vydrží 10 tisíc hodin a dá se přes něj normálně dýchat

Právo, Denisa Doležalová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ostrava

Reaktorový filtr Subveco do masek a polomasek pro nejvyšší bezpečnost vyvinul a otestoval tým Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Tým Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava představil reaktorový filtr Subveco do masek a polomasek pro nejvyšší bezpečnost.

Článek

Podle autorů projektu může nový filtr pomoci v době pandemie nemoci covid-19 především lidem pracujícím v takzvané první linii. Autorem projektu a šéfem týmu je výzkumný pracovník univerzity Roman Fojtík.

„Náš tým nový filtr vyvinul během dvou týdnů. Reagujeme na aktuální situaci a snažíme se pomoct hlavně zdravotníkům, záchranářům, vojákům, hasičům a všem, kteří nyní každodenně v boji s koronavirem nasazují své životy,“ sdělil Fojtík.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Roman Fojtík nasazuje masku opatřenou reaktorovým filtrem Subveco.

Dodal, že s rouškou, respirátorem nebo maskou s filtrem bylo dosud dýchání velmi obtížné a při delším používání vyčerpávající. „Obrovskou výhodou filtru Subveco je, že zajišťuje to přirozené a pohodlné dýchání, a navíc je jeho životnost až 10 tisíc hodin. Tím může ušetřit miliardy korun za jednorázové roušky, respirátory nebo filtry pro masky. Navíc lze jeho součásti recyklovat,“ popsal výzkumný pracovník.

Připomněl, že dostupnost ochranných pomůcek není nyní příliš dobrá. „Dovoz respirátorů z Číny navíc prodražuje náklady spojené s leteckou dopravou. Zvyšuje se tak i naše závislost na vnějších dodavatelích. Přitom životnost těchto filtrů u masek či polomasek je maximálně osm hodin a po použití je nutné je zlikvidovat v režimu nebezpečného odpadu. A i tyto filtry se dováží,“ řekl Fojtík.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Tým Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava představil reaktorový filtr Subveco do masek a polomasek pro nejvyšší bezpečnost.

Jeho tým dokončil veškeré testy a nyní filtr připravují na export do Zdravotního ústavu v Ostravě. Tam ověří veškeré jejich závěry, ke kterým během vývoje dospěli. Masky s filtrem má vyrábět česká firma Brano, která dosud dělala jen automobilové díly. Její cena se má pohybovat kolem jednoho tisíce korun. Výroba má začít, až budou hotové testy.

Reklama

Výběr článků

Načítám