Hlavní obsah
Setkání CFCM a prezidenta Macrona v Elysejském paláci Foto: Profimedia.cz

Zákony země nad islám. Francouzští muslimové přijali chartu sekulárních hodnot

Představitelé francouzských muslimů podpořili chartu republikánských hodnot, kterou prezident Emmanuel Macron zadal vypracovat. Informoval o tom server Euronews. Dokument odsuzuje politický islám a přijímá rovnost pohlaví. Zároveň by měla vzniknout Národní rada imámů, která by kazatelům víry udělovala akreditaci.

Setkání CFCM a prezidenta Macrona v Elysejském paláci Foto: Profimedia.cz
Zákony země nad islám. Francouzští muslimové přijali chartu sekulárních hodnot

Francouzská rada muslimské víry (CFCM) na textu pracovala posledních šest týdnů. Finální znění zatím neuveřejnila, nicméně v prohlášení uvedla, že „znovu zdůrazňuje slučitelnost muslimské víry s principy republiky, včetně sekularismu a oddanosti francouzských muslimů vůči jejich plnému občanství”.

Charta zároveň odsuzuje zneužití islámu pro politické účely a uvádí, že každý francouzský občan, včetně muslimů, musí respektovat zákony země jako nadřazené všemu ostatnímu. Mezi ty dokument uvádí rovnost pohlaví, svobodu vyznání a odmítání diskriminace.

CFCM se zavazuje k co nejrychlejšímu vytvoření Národní rady imámů. Právě to byla jedna z podmínek prezidenta Macrona. Rada by měla mít pravomoc imámům a dalším duchovním vůdcům vydávat (a odebírat) oficiální akreditace.

Posílení republikánských hodnot

Charta jde ruku v ruce se snahou vlády posílit republikánské sekulární hodnoty. Součástí toho je návrh zákona, který má za cíl ukončit zahraniční financování náboženských aktivit a zakázat imámům se školit v zámoří.

Současně by měla být omezena praktika domácího vzdělávání, které si podle vlády někteří muslimové interpretují tak, že mohou své potomky posílat do nelegálních zařízení, kde se děti radikalizují.

Debatu o „osvíceném islámu” nastartovala říjnová vražda francouzského učitele dějepisu Samuela Patyho, který na semináři o svobodě vyjadřování dětem ukazoval karikatury proroka Mohammeda.

Jak uvádí server Euronews, snaha o boj s radikálním islámem se nesetkala s pochopením v některých zemích, kde tvoří muslimové většinu.

Na podzim proti Macronovi demonstrovaly tisíce muslimů, pálily jeho fotky a volaly po bojkotu francouzských výrobků. Podle nich je francouzský prezident „islamofobem”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků