Hlavní obsah
 

V Londýně poškodili demonstranti sochu Churchilla, v Bristolu jedna letěla do vody

V Londýně se v neděli odpoledne sešly tisíce lidí k protestu proti rasismu. Pochod se vydal k ulici Whitehall, kde sídlí vládní úřady. Tam se dav střetl s policií.

 
V Londýně poškodili demonstranti sochu Churchilla, v Bristolu jedna letěla do vody

Protestovalo se také v západoanglickém Bristolu, kde lidé shodili z podstavce sochu Edwarda Colstona, anglického obchodníka, který žil na přelomu 17. a 18. století. Ve své době prodal do Ameriky 80 000 mužů, žen a dětí. Svůj majetek odkázal charitě. Demonstranti sochu shodili do vody v přístavu u řeky Avon, která nedaleko ústí do Bristolského zálivu.

Socha Edwarda Colstona letí v západoanglickém Bristolu do přístavního kanálu.

Foto: Ben Birchall, ČTK/AP

Protestující poté na místě poklekli, aby symbolicky vyjádřili podporu Georgi Floydovi, který zemřel poté, co mu americký policista ve městě Minneapolis devět minut klečel na krku. Následně začaly velké demonstrace proti policejní brutalitě v amerických městech a přelily se i do některých světových měst.

„Je mi už zle z toho, jak musím svým dětem vysvětlovat, že jsou černé pleti a musí se podle toho chovat, musí pracovat desetkrát více, aby to někam dotáhli. Mám toho dost a nechci, aby jednou musely dělat to samé,” řekla agentuře Reuters jedna z protestujících v Londýně Fiona Collinsová.

Poškozená socha Winstona Churchilla v Londýně.

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

V britské metropoli demonstranti poškodili sochu Winstona Churchila, na podstavec nastříkali nápis „Byl to rasista” a na samotnou sochu nalepili ceduli s nápisem „Black Lives Matter (na životech černochů záleží).

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zákrok policistů proti Georgi Floydovi a co mu předcházelo.

Video: DRAGON WOK/DARNELLA FRAZIER, AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků