Hlavní obsah
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Philippe Wojazer , Reuters

Rating neklesl Francii, ale Sarkozyho politice, tvrdí opozice

Snížení ratingu, se kterým v pátek přišla tři měsíce před prezidentskými volbami agentura Standard & Poor, vyvolalo ve Francii politický střet vlády a opozice, podle níž o rating přišla politika prezidenta Nicolase Sarkozyho a ne Francie. Premiér François Fillon dnes prohlásil, že snížení hodnocení bylo očekávané a "nesmí se dramatizovat, ani podceňovat". Tisk zdůrazňuje, že snížení nejvyššího ratingu AAA je především tvrdou politickou ranou pro Sarkozyho.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Philippe Wojazer , Reuters
Rating neklesl Francii, ale Sarkozyho politice, tvrdí opozice

"Francie je spolehlivou zemí, v níž mají investoři důvěru. Ratingové agentury jsou užitečnými nástroji, ale nedělají politiku Francie," řekl na tiskové konferenci Fillon. "Toto rozhodnutí je varováním, které se nesmí dramatizovat, ale ani podceňovat...Každý si musí zachovat chladnou hlavu a přijmout svou odpovědnost," uvedl.

Socialistický kandidát na prezidenta François Hollande prohlásil, že o rating přišla Sarkozyho politika, "nikoli Francie". "Hodnocení AAA se stalo pro Nicolase Sarkozyho cílem politiky a dokonce závazkem jeho vlády. Tím zdůvodňoval nejméně dva úsporné plány v posledních čtyřech měsících. Tato bitva byla prohrána a já toho lituji," prohlásil Hollande, který vede v průzkumech před Sarkozym.

Neudálost je obrovským politickým šokem

Podle redakčního komentáře deníku Le Monde snížení francouzského ratingu "z finančního hlediska není událostí, ale je skutečným politickým šokem". "Není finanční událostí proto, že pro velké investory, kterým jsou ve skutečnosti tato hodnocení určena, již Francie nepatřila mezi nejspolehlivější evropské země. Paříž platí již dlouhé měsíce víc za půjčky na mezinárodních trzích, než třeba Berlín," uvedl centristický list.

Podle něj nemusí ztráta nejvyššího ratingu znamenat ihned apokalypsu, jak ukazuje příklad USA, které nicméně mají na rozdíl od Francie výhodu dolaru. Stejně tak Francii odsunula do druhé ligy jen jedna ze tří velkých ratingových agentur, dodal list.

Vedle Francie přišly u S&P o svůj dosavadní rating také Rakousko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko. S&P své rozhodnutí odůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení problémů eurozóny. Hodnocení si udržely Irsko, Německo, Nizozemsko, Finsko a Lucembursko.

Podle regionálního deníku Midi libre se postavení Nicolase Sarkozyho opět oslabilo. "Ale také François Hollande musí revidovat svůj program, pokud si chce udržet věrohodnost," napsal list.

Ekonomický list Les Echos píše, že ztráta ratingu je "tvrdým úderem pro francouzskou administrativu, která udělala z jeho udržení absolutní prioritu". Krok S&P podle listu trestá "desetiletí rozpočtové laxnosti a zhoršování ekonomických základů Francie, které se odráží ve zhoršování deficitu zahraničního obchodu".

Podle deníku Libération se opět "ukázalo, že přehnaná moc ratingových agentur se nijak neoslabila". "Je třeba opakovat znovu a znovu, dokud tato demokratická anomálie potrvá: fakt, že ratingové agentury mohou po tolika letech krize a amatérismu prosperovat, že se státy před nimi ještě třesou, namísto, aby je reformovaly a zlomily jejich vliv, se vzpírá chápání i těch nejvyrovnanějších občanů," napsal levicový deník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků