Hlavní obsah
Lékaři pečují o nemocné na covidovém oddělení nemocnice MSWiA ve Varšavě. Foto: Právo

Pacientům vidím strach na očích. Nelžu jim, raději mlčím, líčí polský lékař

Bartosz Kubecki (30) už téměř rok působí na covidovém oddělení Městské nemocnice v Poznani. V dopise, který zaslal portálu wp.pl, líčí, že tak dramatická situace jako nyní – nejen na jejich oddělení, ale v polských nemocnicích celkově – ještě nebyla.

Lékaři pečují o nemocné na covidovém oddělení nemocnice MSWiA ve Varšavě. Foto: Právo
Pacientům vidím strach na očích. Nelžu jim, raději mlčím, líčí polský lékař

Výrazně stoupl počet pacientů v těžkém a kritickém stavu a stále víc jich je ve věku od 30 do 50 let. Většina má plíce napadené koronavirem v rozsahu 70–90 procent. Nejdřív jim lékaři zkoušejí pomoci léky, pokud ještě jsou, dávají jim kyslík prostřednictvím masky a poté i speciálního zařízení, posledního kroku před umělou plicní ventilací.

Padla hranice 50 tisíc obětí

„Pacienti se se strachem v očích dotazují, kdy se jim uleví. Pane doktore, už nemohu dýchat, říkají z posledních sil. Tehdy jim přiznáváme, že naše možnosti jsou vyčerpané a musíme je převézt na jednotku intenzivní péče. S hrůzou se dál ptají, jestli se k nám ještě vrátí. Nelžu. Mlčím,“ popisuje v listě doktor Kubecki.

„Když pacienta v rychlosti převážíme na jipku, je ještě při vědomí, ale sotva dýchá. Ještě vidí dvacet plně obsazených lůžek na oddělení postaveném původně pro poloviční kapacitu. Na každém leží nehybná postava s množstvím hadiček a kabelů napojených na různé přístroje. Vidím jeho strach, jak si ze vteřiny na vteřinu uvědomuje, že za chvíli na tom bude stejně,“ svěřuje se dál v dopise.

Těžce nemocného pacienta překládají na právě uvolněné lůžko. „Jsem anesteziolog, musíme vás zaintubovat, je pro mnohé to poslední, co ve svém životě slyší. Na těch dvaceti lůžkách jen jedna hospitalizace nekončí tím nejhorším,“ napsal doktor Kubecki.

V závěru dopisu poprosil lidi, aby brali pandemii vážně a nepodceňovali bezpečnostní opatření. „Už padla hranice 50 tisíc obětí koronaviru. Pro někoho jde možná o statistické číslo, ve skutečnosti je to ale 50 tisíc lidských životů, které se nepodařilo zachránit.“

„Blížíme se k hranici výdrže zdravotnictví, proto musíme přijmout přísnější opatření,“ prohlásil na mimořádné tisko­vé konferenci premiér Mateusz Morawiecki. Znamená to, že se zavřou mateřské školky, jesle, kadeřnictví, holičství a kosmetické salony.

 Strach z kostelů plných věřících

„Zdravotníci se potácejí na hranici úplného vyčerpání a bijí na poplach, vláda přitvrzuje a biskupové zvou do kostelů. Očividně věří tomu, že pandemie do nich nevstoupí, protože na ni platí svěcená voda,“ napsala Gazeta Wyborcza.

„Část kněží i biskupů straší věřící před očkováním, neboť vakcíny prý pocházejí z lidských plodů. Postačí se jen hromadně modlit v kostelech a korona ustoupí. Tak to je primitivní, nejzaostalejší středověk,“ řekl portálu wp.pl Krzystof Simon, přednosta Infekční kliniky ve Vratislavi.

„Považuji se za pokrokového věřícího, avšak nejsem si vědom žádné modlitby, která by zabírala proti nebezpečí způsobenému virovým napadením plic,“ posteskl si.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků