Článek
Na Starmera se kvůli notně osekané reformě v parlamentu obrátila konzervativní lídryně Kemi Badenochová, která se jej napřímo zeptala, zda Reevesová vydrží ve funkci do příštích voleb. Starmer v tu chvíli pouze odvětil, že v této funkci určitě nebude Badenochová, načež Reevesová za premiérovými zády začala slzet.
„Ona na mě kouká, pane předsedo, a vypadá naprosto nešťastně,“ reagovala na to Badenochová.
„To je pro ministryni hrozné, že nemohl potvrdit, že zůstane na svém místě,“ glosovala podle Sky News incident později.
„Na rozdíl od toho, co si lidé myslí, to nemá nic společného s politikou, s vzestupy a pády tohoto týdne ani s jejím vztahem s kýmkoli z Labouristické strany. Je to čistě osobní věc,“ komentoval pláč Reevesové premiér Starmer.
Se zpožděním přitom výslovně ujistil, že ministryně ve funkci zůstane a má a jeho plnou podporu. Agentura Bloomberg podotkla, že toto Starmerovo ujištění trhy opět poněkud uklidnilo a ve čtvrtek tak libra opět posilovala a výprodej britských dluhopisů ustal.
Reevesová, která dříve pracovala i v centrální Bank of England, se před rokem stala první ženou v čele britského ministerstva financí. Labouristická ministryně slíbila zlepšit fiskální důvěryhodnost Británie a předestřela plán širokého omezení sociálních dávek.
Kvůli odporu ve vlastní straně však musela reformu osekat natolik, že většina z plánovaných úspor ve výši pěti miliard liber se rozplynula, podotkl list New York Times. Vláda nakonec zákon parlamentem protlačila těsně, když se i proti takto upravenému návrhu postavilo 49 labouristických poslanců.
„Obavy z toho, co to bude znamenat pro britský rozpočet, a spekulace o budoucnosti Reevesové zatížily některá britská aktiva. Libra vůči americkému dolaru klesla o více než jedno procento. Výnos desetiletých britských státních dluhopisů, který se pohybuje inverzně k cenám, vzrostl o 0,18 procentního bodu na 4,63 procenta,“ podotkl ve středu NYT.