Hlavní obsah
Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: MTI

Orbán zvažuje v Maďarsku znovuzavedení trestu smrti

Znovuzavedení trestu smrti zvažuje maďarský premiér Viktor Orbán (FIDESZ). „Trest smrti musí zůstat na pořadu dne,“ uvedl premiér podle agentury MTI v úterý ve městě Pécs, když reagoval na nedávnou brutální vraždu mladé prodavačky ve městě Kaposvár.

Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: MTI
Orbán zvažuje v Maďarsku znovuzavedení trestu smrti

Prosazované zpřísnění trestního práva označil za nedostatečné. Připravila ho přitom jeho vláda. „Je potřeba dát zločincům najevo, že Maďarsko se nenechá ničím zastrašit, když se jedná o ochranu občanů,“ uvedl Orbán. Nový trestní řád by měl například zajistit, aby zločinci odsouzeni k doživotí svůj trest za každých okolností odseděli.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ve středu uvedl, že chce kvůli slovům o znovuzavedení trestu smrti s Orbánem mluvit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Trest smrti byl v Maďarsku zrušen v roce 1990. Zakazuje ho Charta základních lidských práv Evropské unie a Listina základních práv a svobod.

Majitel trafiky nechal fólie z výkladních skříní odstranit.

Foto: MTI

Případ zavražděné prodavačky
Velkou debatu v zemi rozpoutal případ 21leté zavražděné prodavačky v prodejně tabákových výrobků ve městě Kaposvár. Tyto obchody musí mít v Maďarsku na výkladech neprůhledné fólie. Zloděj minulý týden vnikl do prodejny a nikým nepozorován zavraždil prodavačku.
Nebyl to první případ přepadení specializovaných obchodů s tabákovými výrobky. Majitelé a zaměstnanci trafik bijí na poplach a žádají odstranění fólií. „Nečekal jsem na svolení úřadů a nechal fólii odstranit. Nedovolím, aby moji zaměstnanci pracovali v životu nebezpečných podmínkách,“ nechal se slyšet Attila Gölöncsér, majitel trafiky, kde se vražda odehrála.
Další majitelé trafik povolili zaměstnancům, aby pracovali v otevřených vchodových dveřích. „Cítí se tak bezpečněji,“ řekl deníku Blikk nejmenovaný majitel prodejny s tabákovými výrobky.
K vraždě prodavačky se přiznal dvacetiletý Péter B. Svou oběť opakovaně bodl nožem. Na policii uvedl, že peníze potřeboval, aby se odstěhoval od rodičů a začal nový život. Loupežnou vraždou se přitom obohatil o pouhých 22tisíc forintů (2000 Kč).

Extrémně pravicová strana Jobbik případné znovuzavedení trestu smrti podpoří. Jobbik podporuje v této otázce konání referenda.

Ostatní maďarské opoziční strany jsou proti trestu smrti. Opozice tvrdí, že Orbán vytáhl otázku trestu smrti kvůli klesajícím preferencím jeho strany FIDESZ a chce přebrat voliče právě Jobbiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků