Hlavní obsah
Sídlo OSN Foto: Yana Paskova, Reuters

Několik ruských senátorů se nemůže účastnit zasedání OSN, nedostali víza

Někteří ruští senátoři, kteří se měli zúčastnit zasedání Valného shromáždění OSN, nedostali americká víza a nemohli odletět do New Yorku. Je mezi nimi i předseda výboru pro mezinárodní vztahy Konstantin Kosačev, uvedla agentura TASS s odvoláním na Kosačeva.

Sídlo OSN Foto: Yana Paskova, Reuters
Několik ruských senátorů se nemůže účastnit zasedání OSN, nedostali víza

„Americká strana neudělila včas víza několika členům oficiální delegace včetně mě a doprovodu, kteří dnes plánovali odletět do New Yorku a zúčastnit se 74. zasedání Valného shromáždění OSN. Je to pobuřující akce, která se nedá vysvětlit a omluvit,“ uvedl senátor.

Podle něj tím americká strana porušila své mezinárodní závazky.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová chování USA označila za skandální projev neúcty k členským státům OSN. Americká strana podle ní svůj krok zdůvodnila „technickými problémy”, přestože žádost Moskva podala včas. O incidentu chce ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mluvit na schůzce s americkým protějškem Mikem Pompeem, řekla mluvčí.

Spojené státy mají povinnost udělovat víza zemím, které o to v souvislosti se zastupováním ve světové organizaci požádají. Občas ale americké úřady regule OSN obcházejí, aby postihly sankcemi nežádoucí režimy, například Kubu nebo Írán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků