Hlavní obsah
Ilustrační foto migrantů Foto: Marko Djurica, Reuters

Migrantů přicházejících do Evropy přes Turecko je devětkrát víc než loni

V první třetině letošního roku se počet lidí, kteří nelegálně překročili pozemní turecko-řecko hranici, zvýšil oproti stejnému období loni devítinásobně, informovala ve středu Evropská komise. Výrazně vzrostl také počet migrantů, kteří přeplouvají z Turecka přes Egejské moře na řecké ostrovy, a to skoro o 70 procent.

Ilustrační foto migrantů Foto: Marko Djurica, Reuters
Migrantů přicházejících do Evropy přes Turecko je devětkrát víc než loni

Hranici Turecka s Řeckem za prvních 18 týdnů letošního roku nelegálně překročilo 6108 lidí, přes moře se na řecké ostrovy za stejné období dostalo 9349 migrantů. Většina z nich podle údajů komise pochází ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Turecka.

Zda za zvýšený počet migrantů přicházejících do Řecka mohou méně důsledné kontroly tureckých pohraničníků, není podle agentury DPA jasné. Vláda v Ankaře v minulosti nicméně EU několikrát hrozila, že otevře své hranice, pokud jí Brusel nevyjde ve sporných otázkách vstříc. Turecko požaduje například bezvízový styk s unií, který nedostalo, protože nesplnilo podmínky.

Evropský komisař pro otázky vnitra a migrace Dimitris Avramopulos upozornil, že navzdory tomu, že z Turecka do Řecka přichází stále více migrantů, je situace stále výrazně lepší než před uzavřením dohody s Ankarou. „Mohu vám říci, že situace je pod kontrolou,” řekl Avramopulos. Migrační dohoda s Tureckem podle něj funguje.

Dohoda s Tureckem

V roce 2016 evropská osmadvacítka uzavřela s Tureckem dohodu, podle které by měli být všichni migranti, kteří přijdou z Turecka do EU nelegálně, vráceni zpět. Unijní země na oplátku slíbily Ankaře mimo jiné finanční pomoc pro uprchlíky žijící na území Turecka.

Evropská unie podle Avramopulose v řešení migrace učinila v poslední době pokrok, stále ale zůstává mnoho práce, například při budování společné pohraniční a pobřežní stráže. Eurokomisař zároveň odmítl, že by EU na turecko-řecké hranici chtěla postavit plot. „Jsme proti stavění zdí,” řekl. „Evropa nikdy nebude pevností,” dodal.

Řada z migrantů se snaží dostat zejména do Německa. Česko často využívají jako tranzitní zemi. Německá policie jich letos u českých hranic v nákladních autech a dodávkách odhalila dvakrát tolik než u hranic s Rakouskem. Policejní odbory proto požadují, aby země posílila kontroly u českých hranic. [celá zpráva]

Přesto počet žádostí o azyl v Německu a Rakousku klesá. V prvním čtvrtletí letošního roku bylo podle informací rakouského ministerstva vnitra podáno 5011 žádostí. To je o 40 procent méně než ve stejném období loňského roku. Pokles v počtu podaných žádostí zaznamenalo také Německo, i když nejde o tak razantní změnu. O mezinárodní ochranu požádalo v meziročním srovnání o deset procent méně lidí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků