Hlavní obsah
 

Macron otočil. Notre-Dame dostane původní podobu

Katedrála Notre-Dame, kterou v loňském roce zachvátil ničivý požár, by měla mít po rekonstrukci stejnou podobu jako před tragédií. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron. Práce by měly být dokončeny ještě před letními olympijskými hrami, které se v Paříži uskuteční v roce 2024, informoval server BBC.

 
Macron otočil. Notre-Dame dostane původní podobu

Macron nejdříve podporoval plán vypsání architektonické soutěže na novou podobu katedrály. Nakonec se však ztotožnil s názorem většiny Francouzů a podpořil návrh na rekonstrukci, která uvede ikonickou památku do původního stavu.

Katedrála Notre-Dame v současném stavu.

Foto: Profimedia.cz

Jedním z důvodů, proč nakonec Macron podpořil tuto variantu, je časový tlak. Slíbil totiž, že katedrála bude opravena do pěti let od požáru, tedy do roku 2024. Téhož roku se navíc v Paříži budou konat letní olympijské hry. Vypsání architektonické soutěže by celý proces protáhlo a nebylo by tak jisté, zda se podaří rekonstrukci dokončit ve stanoveném časovém horizontu.

Ničivý požár, který památku zachvátil 15. dubna 2019, zničil část střechy, krov a špičatou věžičku. Právě o podobu věžičky se v poslední době vedly největší debaty. Takzvaný sanktusník vytvořil v 19. století architekt Eugéne Viollet-Le-Duc.

Francouzská vláda tehdejšího premiéra Édouarda Philippea krátce po požáru uvedla, že hodlá vypsat mezinárodní architektonickou soutěž na obnovu katedrály. Zastáncem moderního ztvárnění byl přitom původně též Macron sám. Hovořil o „soudobém architektonickém gestu“.

Řada průzkumů veřejného mínění nicméně ukazovala, že většina Francouzů chce, aby chrám po rekonstrukci vypadal přesně tak jako před požárem. O co možná nejpřesnější obnovu katedrály se dlouhodobě zasazoval i hlavní architekt pověřený rekonstrukcí Philippe Villeneuve.

Požár katedrály Notre-Dame zřejmě způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně. Po zdržení způsobeném mimo jiné pandemií covidu-19 začali na počátku června dělníci rozebírat lešení, které bylo na katedrále už před požárem a oheň je značně poškodil. Tyto práce by měly být hotovy nejpozději na konci září. Až poté, co bude pryč lešení, bude moci začít vlastní rekonstrukce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků