Hlavní obsah
Islandský stratovulkán Askja. Teplota vody v kráteru dosahuje zhruba 30 stupňů Celsia. Foto: Profimedia.cz

Islandským vulkánem hýbou stovky otřesů. Pokud ho vzbudí, bude nad Evropou zle

Okolím islandské sopky Askja v uplynulých několika dnech otřáslo více než 600 zemětřesení a odborníci podle serveru Severe-Weather.eu varují, že by se mohl vulkán po desítkách let nečinnosti opět probrat k životu. To by mohlo paralyzovat leteckou přepravu nad Evropou, podobně jako k tomu došlo v roce 2010 po výbuchu jiné islandské sopky Eyjafjallajökull. Ta tehdy začala soptit a způsobila totální dopravní chaos.

Islandský stratovulkán Askja. Teplota vody v kráteru dosahuje zhruba 30 stupňů Celsia. Foto: Profimedia.cz
Islandským vulkánem hýbou stovky otřesů. Pokud ho vzbudí, bude nad Evropou zle

Poslední velkou erupcí o sobě dal vulkán Askja vědět v březnu roku 1875, kdy sopečný prach zasypal Skandinávii, a dokonce i střední Evropu. Poslední a o poznání slabší erupce pak byla zaznamenána v roce 1961.

Předpověď šíření sopečného materiálu nad Evropou během pěti dní od případné erupce islandské sopky Askja. Barvy představují jednotlivé výškové úrovně.

Foto: NOAA Hysplit model

Současná série zemětřesení začala podložím sopky Askja otřásat 6. listopadu. Jejich počet i intenzita se od té doby stupňují. Nejsilnější z nich dosáhlo intenzity 3,4 stupně Richterovy škály.

Právě častá zemětřesení v okolí byla přitom předehrou masivní erupce v roce 1875. Sopka ležící na litosférickém rozhraní Severoamerické a Euroasijské desky předtím spala 400 let.

Od roku 2012 je také zaznamenán úbytek ledu v jezeře Öskjuvatn. Panují obavy, že postupné zvyšování teploty může souviset se stoupáním magmatu k povrchu.

Záznam seismografu zachycující otřesy v okolí sopky Askja v pondělí a v noci na úterý.

Foto: Icelandic Met Office

V případě, že se sopka skutečně probudí a popel z ní vystoupá tak jako v roce 2010 až do výšky 10 kilometrů, znamenalo by to uzemnění letecké dopravy nad střední i západní Evropou a Skandinávií na celé dny.

V šesti dnech od 15. do 21. dubna roku 2010 sopka Eyjafjallajökull způsobila chaos v letecké přepravě takřka nad celým starým kontinentem, což způsobilo citelné ekonomické škody v mnoha zemích Evropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků