Hlavní obsah
Íránské vládní letadlo v Biarritzu Foto: Regis Duvignau, Reuters

Íránský ministr nečekaně přiletěl do místa summitu G7, USA to nevěděly

Do francouzského Biarritzu, kde se o víkendu konal summit šéfů nejvyspělejších světa G7 v neděli překvapivě přiletěl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Jeho cílem bylo setkat se se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem. Před odletem ale na Twitteru zveřejnil fotografii, která ho zachycuje u jednoho stolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Íránské vládní letadlo v Biarritzu Foto: Regis Duvignau, Reuters
Íránský ministr nečekaně přiletěl do místa summitu G7, USA to nevěděly

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že jednání íránského ministra není součástí summitu a jde o souběžnou událost. Zdůraznila, že je třeba využít všechny cesty k mírovému řešení konfliktu: „Musíme najít způsob deeskalace, pokud se nemáme obávat, že Írán v září přestane dodržovat další závazky.” O příjezdu Zarífa do Biarritzu byla stručně předem informována, ale také ona tím byla překvapena.

Bílý dům uvedl, že Francie amerického prezidenta Donalda Trumpa předem neupozornila na to, že íránský ministr zahraničí se na okraj summitu G7 sejde s francouzskou delegací. Zaríf s Američany nejednal.

Zaríf se nakonec nesetkal pouze se svým francouzským protějškem, ale po dvou dnech znovu také se samotným Macronem. „Pokračuje íránská aktivní diplomacie,” napsal ke snímkům, na nichž jsou i zástupci Německa či Británie. „Cesta, která nás čeká, je obtížná, ale vyplatí se,” poznamenal Zaríf na Twitteru.

Šéf íránské diplomacie tento týden navštívil nejprve Stockholm a v pátek jednal v Paříži i s Macronem. Po schůzce ocenil návrhy francouzského prezidenta, jak najít východisko z krize kolem íránské jaderné dohody, jejímž cílem je zabránit, aby Teherán získal jaderné zbraně. Zdůraznil zároveň, že ve snaze zachránit ji je ještě čeká dlouhá cesta.

Krize kolem Íránu byla jedním z hlavních témat summitu G7. Podle Macrona se na ní sedm prezidentů a premiérů a zástupce Evropské unie Donald Tusk shodli na tom, co chtějí společně Íránu říci.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavád Zaríf

Foto: Manaure Quintero, Reuters

Írán požaduje garantovaný vývoz 700 000 barelů ropy

Agentura Reuters v neděli s odvoláním na dva nejmenované íránské představitele a jednoho diplomata uvedla, že Írán podmiňuje jednání se Západem o záchraně jaderné dohody tím, že mu bude pro začátek umožněno vyvážet alespoň 700 000 barelů ropy denně a ideálně až 1,5 milionu barelů.

„Jako gesto dobré vůle a krok směrem k vytvoření prostoru pro jednání jsme odpověděli na francouzský návrh. Chceme vyvážet 700 000 barelů ropy za den a dostávat zaplaceno v hotovosti... A to jenom pro začátek. Mělo by to dosáhnout 1,5 milionu barelů denně,” řekl íránský zdroj.

Podle informací Reuters klesl v červenci vývoz íránské ropy v důsledku amerických sankcí na 100 000 barelů za den.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků