Hlavní obsah
 

Do Makedonie se tlačí tisíce migrantů, policie proti nim nasadila slzný plyn

Makedonská policie nasadila v noci na pátek slzný plyn a vodní děla proti migrantům, kteří se do země snaží vstoupit z Řecka, uvedla britská BBC. Země už ve čtvrtek vyhlásila v pohraničních oblastech výjimečný stav. Běžence bude přes hranici pouštět postupně.

 
Do Makedonie se tlačí tisíce migrantů, policie proti nim nasadila slzný plyn

Poté, co ve čtvrtek Makedonie zostřila dohled na hranicích, uvázly u přechodu ve městě Gevgelija na území nikoho tisíce migrantů z Blízkého východu, Asie i Severní Afriky. Do země je pouštěli jen v malých skupinkách, protože Gevgelja nezvládala jejich nápor.

Jeden z policistů řekl podle webu RTÉ Syřanovi, který se pokoušel do země vstoupit: „Nikdy více Makedonie.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Makedonské úřady načas přechod uzavřely, nyní je opět průchodný. "Policie se stáhla a my jsme vstoupili (do země), nikdo nás nezastavil," citovala ČTK jednoho z běženců.

Úřady doplnily, že přechod zůstává otevřen, ale omezí se nelegální přechod hranic. [celá zpráva]

Migranti mají být přes hranici pouštěni postupně, aby nedošlo ke kolapsu.

Běženci ve vlaku v Makedonii

Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Asi tři tisíce migrantů se v noci opakovaně pokoušely přes plot dostat. Proti migrantům, tlačícím se u plotu s ostnatým drátem, použili makedonští pořádkoví policisté slzný plyn a také vodní děla. Podle agentury Reuters jsou u hranic i obrněná vozidla policie. Při střetech bylo zraněno nejméně deset lidí.

Deset zraněných ošetřili Lékaři bez hranic u vesnice Idomeni. Většina byla zraněna ohlušujícími granáty. Šest lidí bylo ošetřeno na místě, zbylí čtyři byli převezeni do nemocnice, jeden z nich byl zmlácen makedonskými vojáky.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Na železniční trať, kterou migranti dříve často využívali jako trasu pro přechod Makedonie, v pátek makedonská policie položila žiletkové dráty.

Makedonská policie zasahuje proti migrantům u hraniční obce Gevgelija.

Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Úřady v pátek načas zastavily vydávání dokladů, které migranty opravňovaly k průchodu zemí a k bezplatnému užití veřejných dopravních prostředků během cesty.

„Nevím, proč nám to dělají,” citovala agentura AP Muhammada Wahída, který je na cestě z Iráku. „Nemám pas a ani žádné jiné doklady. Nemůžu se vrátit a nemám kam jít. Zůstanu tady až do konce,” dodal.

Další uprchlice Amína Asmáníová, která pochází ze Sýrie, vypověděla, že se jí v Gevgeliji podařilo projít policejním kordonem a dostat do vlaku na sever jen díky lítosti policistů, když ji viděli s jejím desetidenním synem. Toho porodila na jednom z řeckých ostrovů, kam s manželem připlula z Turecka. „Chceme jít hledat nový život do Německa, protože v Sýrii bylo vše zničeno,” dodala.

Mluvčí makedonského ministerstva vnitra Ivo Kotevski poslední kroky vlády ve čtvrtek hájil: „Toto opatření bylo zavedeno, aby se zajistila bezpečnost občanů v pohraničních oblastech a zlepšily se podmínky migrantů.” Zdůraznil i potřebu ochrany hranic a omezení počtu ilegálních přechodů hranic: „Nemůžeme neprodyšně uzavřít hranice, ale pokusíme se na nejmenší míru omezit ilegální překročení hranice.

Migranti na nádraží v Gevgeliji

Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Dodal, že mezi řeckou a makedonskou policí není žádná spolupráce. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou velmi špatné, Řecko odmítá, aby se Makedonie nazývala Makedonií, protože stejný název nese jeho provincie a Řecko se obává velkomakedonských záměrů.

Přes Makedonii přešlo za poslední dva měsíce 44 000 migrantů, uvedla BBC. Daily Mail napsal, že se v zemi registrovalo za poslední měsíc 39 000 migrantů, což je dvojnásobek počtu v předchozím měsíci.

Anketa
Jste pro tvrdý postup proti migrantům?
Ano, ať se všichni vrátí tam, odkud přišli
91.9 %
Ne, je třeba rozlišovat oprávněné migranty a ty ekonomické
8 %
Nemám na to názor
0.1 %
Celkem hlasovalo 3553 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků