Hlavní obsah
 

Do Evropy se valí balkánskou cestou další migranti

Počet migrantů, kteří přicházejí do Makedonie, se prudce zvýšil. Ve čtvrtek jich přešlo hranice z Řecka kolem 5600, což je dvakrát více než dosud. Podle agentury AFP to v Ženevě řekla mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Melissa Flemingová.

 
Do Evropy se valí balkánskou cestou další migranti

„Včera (ve čtvrtek) vstoupilo do Makedonie 5600 osob,” oznámila mluvčí UNHCR na tiskové konferenci.

Makedonské úřady nechávají těmto lidem volný průchod zemí a stejný postoj k nim zaujal i Bělehrad. Maďarsko ale ve snaze příval běženců zastavit vybudovalo na hranicích se Srbskem plot a chystá úpravy řady zákonů, včetně zpřísnění trestněprávního postihu převáděčů i samotného nelegálního vstupu na své území. Z tábora, kde jsou zadržováni, jich několik set uteklo, další se bouří. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Uprchlíci na kolejích na hranici z Řecka do Makedonie

Foto: Alexandros Avramidis, Reuters

Další, kteří uvázli v  Budapešti a nemohou odjet, se vydali na cestu pěšky. [celá zpráva]

Problémy s migranty putujícími do Německa má i Bulharsko, kam pronikají z Turecka. Policie tam zadržela skupinu 39 Syřanů, které našla opuštěné na dálnici nedaleko města Perniku na západě země. Nemají žádné dokumenty, už s nimi bylo zahájeno řízení k udělení statusu uprchlíka.

Při zátahu v noci na čtvrtek v Sofii zaměřeném na běžence zadržela bulharská policie 161 lidí.

Zásah u trajektu na Lesbu

Řecká policie na ostrově Lesbos rozháněla v pátek slzným plynem uprchlíky, kteří se snažili dostat na trajekt do Pirea a házeli na ochránce pořádku kameny. Podle listu Kathimerini chtělo na palubu trajektu Blue Star nastoupit 1000 lidí. Šlo hlavně o uprchlíky z Afghánistánu, ale mnozí neměli doklady.

Migranti ve frontě na registraci na ostrově Lesbos

Foto: Dimitris Michalakis, Reuters

Mluvčí pobřežní stráže řekl, že policie zastavila asi 200 lidí, kteří nebyli zaregistrováni jako uprchlíci a chtěli nastoupit na trajekt.

U Libye pohřešují další migranty

Ve čtvrtek se dostal do problémů na moři člun se 120 až 140 osobami, který vyplul z Libye do Itálie. Italská pobřežní hlídka zachránila z člunu 91 osob a našla tělo jednoho mrtvého, zbylí pasažéři se pohřešují.

Mluvčí pobřežní hlídky řekl, že loď vyplula z libyjské Misuráty. „Tak jako se to děje často, nafoukli člun na pláži těsně před vyplutím, ale začal z něj rychle ucházet vzduch. Vypukla panika a všichni se shlukli na jedné straně. Mnozí spadli do vody, někteří se utopili, dalším se podařilo vyšplhat se zpět,” řekl.

Na člunu byli podle něj lidé ze Somálska, Súdánu a Nigérie.

Italská hlídka musela pomáhat také dalšímu plavidlu, na němž bylo 106 lidí. Na palubě záchranné lodi pak jedna Nigerijka porodila a byla pak dopravena do nemocnice v Lampeduse.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků