Hlavní obsah
Jeremy Corbyn Foto: Toby Melville, Reuters

Corbynův jed antisemitismu tráví duši britského národa, varuje vrchní rabín

Židovské obyvatele Spojeného království před nadcházejícími parlamentními volbami svírá úzkost. Děsí je jed antisemitismu, který pod vedením Jeremyho Corbyna pronikl do Labour Party a zakořenil v ní. V bezprecedentním politickém vyjádření krátce před klíčovým hlasováním britských voličů před tím varoval vrchní zemský rabín Efrajim Mirvis. V sázce je podle něj „samotná duše britského národa“.

Jeremy Corbyn Foto: Toby Melville, Reuters
Corbynův jed antisemitismu tráví duši britského národa, varuje vrchní rabín

„V sázce je samotná duše našeho národa. V Labour Party zakořenil nový jed zanesený z nejvyšších míst. Až nadejde 12. prosinec, vyzývám každého, aby volil podle svého svědomí. Není však pochyb o tom, že je v sázce samotná duše našeho národa,“ napsal vrchní britský rabín v textu, který otiskl deník The Times, aniž by výslovně vyzval k bojkotu opoziční Labour Party. Ta soupeří o přízeň voličů s vládními konzervativci premiéra Borise Johnsona a intervence nejvyššího představitele židovské náboženské obce v zemi jí může zasadit tvrdou ránu, upozornila stanice Sky News.

Efrajim Mirvis

Foto: Profimedia.cz

Mirvis se k politickým záležitostem obvykle nevyjadřuje, k napsání článku se podle svých slov rozhodl proto, že se Labouristická strana nedokázala vyrovnat s obviněními z antisemitismu, která se týkala jejích členů, a nezaujala k věci rozhodný postoj.

„Bylo by chybou vnímat to jako lidské selhání spíše než jako politický problém. Je to selhání kultury. Je to selhání vedení. V Labouristické straně zakořenil nový jed, a to s posvěcením lidí ve vrcholných pozicích,“ napsal rabín. „Nejsem tu od toho, abych říkal lidem, jak mají volit. Je mi líto, že jsem se do této situace vůbec dostal. Vznáším pouze otázku: Co řeknou výsledky voleb o morálním kompasu této země?… Nebuďte na pochybách, v sázce je samotná duše našeho národa,“ dodal.

Vzbouřilo se devět poslanců

Labouristy letos v únoru opustilo devět poslanců, kteří jako důvod uvedli mimo jiné i neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům. „Drsnou pravdou je, že strana je tvrdší vůči těm, kdo si stěžují na antisemitismus, než vůči antisemitům,“ napsal tehdy jeden z nich, Ian Austin. Také Mirvis nyní uvedl, že tvrzení, že se strana vypořádala s antisemitismem, je „lživá povídačka“.

Výzvu, aby Britové ve volbách nevolili labouristy právě kvůli Corbynovým antisemitským postojům, nedávno na titulní straně zveřejnil list The Jewish Chronicle. V textu mimo jiné upozornil na to, že Corbyn otevřeně podporuje lidi s antisemitskými názory, přátelí se s představiteli hnutí Hamás a je kritikem Izraele.
Corbyn sám se k rabínovu textu dosud nevyjádřil, mluvčí labouristů ale uvedl, že „Jeremy Corbyn je celoživotním bojovníkem proti antisemitismu a jasně řekl, že nemá místo ve straně ani ve společnosti pro nikoho takového a že nikdo, kdo ho hlásá, to nedělá jeho jménem“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků