„Nedosáhlo se společné dohody,“ přiznal otevřeně Trump, přesto schůzku považuje za úspěšnou, přičemž navázal na ranní vyjádření o nejhorším vzájemných vztazích: „Naše vztahy nikdy nebyl horší, než jsou nyní, ale to se změnilo, změnilo se to v porovnání se situací před čtyřmi hodinami.”

ČTĚTE TAKÉ
Trump dostal od Putina fotbalový míč, hodil ho Melanii

Jednat je nutné 

„Není nic horšího než se odmítnout setkat. Když diplomacie selhává, má to neblahé důsledky,“ řekl Trump a dodal: „Navázali jsme na hrdou tradici odvážné americké diplomacie. Už otcové (zakladatelé USA) pochopili, že diplomacie je přínosnější než konfrontace. Nesoulad je evidentní, ale my jsem o něm mluvili a budeme se snažit problémy vyřešit.”

Putin dodal: „Jednání s Donaldem Trumpem proběhla ve věcné a otevřené atmosféře. Považuji je za úspěšná. „Máme zatím otázky, ve kterých se rozcházíme, ale je třeba jednat, je třeba se opírat ne o politické postoje, ale o fakta. Jednání s Trumpem ukázalo, že chceme napravit vztahy, nastolit důvěru a navrátit se k někdejším vztahům. Je třeba rozmrazit rusko-americké vztahy. Nedávno u nás byla delegace amerických kongresmanů. Vnímáme to jako historickou událost, ale měla by to být událost běžná.“

Americký prezident Donald Trump (vlevo) a prezident Ruské federace Vladimir Putin na společné tiskové konferenci po jednání v Helsinkách.

Americký prezident Donald Trump (vlevo) a prezident Ruské federace Vladimir Putin na společné tiskové konferenci po jednání v Helsinkách.

FOTO: Grigory Dukor, Reuters

Putin upozornil, že je dnes už jiná situace než v minulém století a musejí se řešit aktuální problémy: „Studená válka dávno skončila, situace ve světě se kardinálně změnila. Rusko a USA narážejí na zcela nové výzvy: šíření hrozeb terorismu, přeshraniční kriminalita, ekologické hrozby a rizika hospodářská. Vyřešíme to jedině v případě, že spojíme své úsilí.

Názorová shoda se týkala obecné otázky kontroly jaderných zbraní a nutnosti zachovat mír: „Konstruktivní dialog nabízí příležitost otevřít nové cesty k míru a stabilitě.

Trump řekl, že si je jistý, že Putin i Rusko mají zájem na ukončení jaderného zbrojení. „My se budeme snažit bojovat za nové příležitosti, abychom otevřeli cestu k míru ve světě.“ Dal najevo, že je politicky snazší se neangažovat, než jednat a čelit kritice, ale že raději bude riskovat, protože chce pro Ameriku to nejlepší.

Oba si notovali při řešení korejské krize, ale Putin hájil jadernou dohodu s Íránem, kterou považuje za klíčovou, zatímco pro Trumpa je hrozná. Trump také nijak nekomentoval, když Putin navrhl, že chce jednat o vývoji amerického systému protiraketové ochrany, o otázce raket krátkého a středního doletu a rozmisťování zbraní ve vesmíru.“ Trump jen ocenil komunikaci v Sýrii, kde obě země bojují proti islámským radikálům.

Ruský ústupek v Sýrii 

Putin dodal, že po ukončení operace syrské armády na jihu Sýrie je potřeba, aby se syrská vojska stáhla od Golanských výšin a hranic s Izraelem podle rezoluce Rady bezpečnosti k jomkippurské válce z roku 1973. To je jeden z mála konkrétních výsledků.

Neshoda panovala i o Krymu, kdy Putin pravil: „Trumpova pozice ohledně Krymu je známá a drží se jí. Mluví o nezákonnosti připojení Krymu k Ruské federaci. My máme jiný názor, uspořádali jsme referendum podle mezinárodního práva a v souladu s chartou OSN.”

Žádné vměšování

Putin také popřel, že by se Rusko vměšovalo do amerických voleb: „Trump hovořil o obnovení rusko-amerických vztahů, to vyvolalo sympatie v ruské společnosti. Chovat sympatie k člověku, který chce zlepšit vztahy je normální.“ Pokud se něco dálo, naznačil, že to byly jen akce jednotlivců a skupin, a ne ruské vlády. Nabídl také, že mohou američtí agenti z Millerovy komise, která vyšetřuje vměšování, vyslechnout podezřelé Rusy, ovšem recipročně musí umožnit výslech lidí, o které má zájem Rusko. Dodal, že o vměšování musí rozhodnout soud a ne jednotlivec.

Trump, který popírá ruské vměšování, řekl, že volby vyhrál díky skvělé kampani. Putin taky popřel, že by Rusko sbíralo na Trumpa kompromitující materiál. Řekl, že ani nevěděl, že Trump v Rusku v minulosti byl.