Dvaačtyřicetiletý Maročan měl být vyhoštěn poté, co v dubnu 2014 vyšel z vězení, kde si odpykal čtyřletý trest za pašování marihuany ze španělské enklávy Ceuta v Maroku do Španělska.

Zákon ve Španělsku umožňuje vyhoštění cizinců, kteří byli v zemi odsouzeni k vězení na dobu delší než rok, a úřady es Sattymu skutečně na jaře před třemi lety sdělily, že musí Španělsko opustit.

Imám se ale v listopadu téhož roku odvolal s argumentem, že rozhodnutí o vyhoštění představuje porušení jeho mezinárodních práv, a počátkem března následujícího roku uspěl, napsal list El Mundo, podle kterého verdikt vynesl soud v Castellónu, kde byl duchovní vězněn.

Es Satty pak požádal španělské úřady o azyl.

Imámův byt v Ripollu po policejní prohlídce

Imámův byt v Ripollu po policejní prohlídce.

FOTO: Susana Vera, Reuters

Vyrazil i do Belgie

Španělská média už v pondělí informovala o tom, že se imám ve vězení setkal také s některými lidmi spojenými s útoky v Madridu, kde teroristé v roce 2004 zabili 191 lidí.

Současně se objevily zprávy, že Satty loni strávil tři měsíce v Belgii, kde se údajně pokoušel sehnat práci, ale bez úspěchu. Starosta města Vilvoorde, kde Satty bydlel od ledna do března 2016, řekl, že policie o něm věděla a prověřovala ho, ale neměla důvod k jeho zadržení.

„Vykládal nám, že nemáme poslouchat muziku”

ČTK citovala deník El País, který přinesl vyjádření dvou příbuzných teroristů, jež se imám také snažil zradikalizovat, ale ti ho odmítli. „Chtěl si se mnou povídat, začal mi vykládat, že poslouchat muziku je špatné, a nevím, co ještě...,” řekl v pondělí deníku El País bratranec jednoho z pěti teroristů, které policie v pátek zastřelila v Cambrilsu. Imám ho už pak nekontaktoval.

Na otázku, proč tito lidé nekontaktovali úřady, když měli podezření, že imám se snaží radikalizovat mladé, odpověděl jeden z příbuzných: „Protože jsme nevěřili, že dojde tak daleko. Nevím, prostě si nikdo nedovedl představit, že tito chlapci můžou udělat něco takového.”

Předseda islámského společenství v Ripollu Ali Assid už dříve rozhlasové síti SER řekl, že imám z Ripollu odešel, když mu byla zamítnuta žádost o tříměsíční dovolenou.

Es Satty zemřel minulou středu při výbuchu v domě v Alcanaru. Podle policie tam teroristé připravovali výbušniny. V domě bylo přes sto propanbutanových lahví. [celá zpráva]

Více o útoku v Barceloně
Útok dodávkou v Barceloně si vyžádal nejméně 13 obětí a stovku zraněných
Barcelona se ponořila do minuty ticha, oběti útoku uctila i motivačním pokřikem
Teroristé chtěli naložit velký náklaďák výbušninou, ale neměli na něj řidičák
Smrtelných útoků spáchaných autem v Evropě prudce přibylo
Ozvala se rána a masa se dala do pohybu. Lidé hystericky křičeli, líčí útok v Barceloně svědci
Španělská policie zmařila další útok. V Cambrils zabila pět lidí, s výbušninami najížděli do chodců
Oběti a zranění v Barceloně jsou z více než dvaceti zemí
Po masakru vystoupil z dodávky a utekl. Ve Španělsku probíhá hon na teroristy
Teroristická buňka byla zlikvidována, oznámil španělský ministr vnitra
Policie našla v troskách domu ve Španělsku ostatky tří lidí
Byli to normální a bezproblémoví kluci, prohlásila matka útočníků z Cambrils
Čtyři teroristy v Cambrils zastřelila jediná policistka
Uprchlého teroristu zastřelili u Barcelony
V domě teroristů ve Španělsku bylo přes sto plynových lahví