Hlavní obsah
Hlídkující španělský policista Foto: ČTK/AP

Španělská policie zmařila další útok, v Cambrils zabila pět lidí

Španělská policie v noci na pátek oznámila, že zmařila pokus o další teroristický útok, který se měl odehrát ve městě Cambrils zhruba 120 kilometrů jihozápadně od Barcelony, kde ve čtvrtek řidič dodávky najel do davu a zabil nejméně 13 lidí. Podle policie bylo v Cambrils zneškodněno pět teroristů. Řidič byl spojen s buňkou džihádistů v Alcanaru.

Hlídkující španělský policista Foto: ČTK/AP
Španělská policie zmařila další útok, v Cambrils zabila pět lidí

„Domníváme se, že se v Cambrils chystal teroristický útok. Jeho osnovatele jsme zabili,” oznámili katalánští policisté na Twitteru.

„Údajní teroristé jeli v Audi A3 a srazili několik lidí, než narazili na hlídku, a poté začala střelba,” sdělil podle agentury AFP mluvčí katalánské regionální vlády.

Policie zahájila v půl druhé ráno operaci v přístavu, kde započala kontroly. Jedno vozidlo u kontrolního stanoviště u přístavu nezastavilo a ujíždělo po nábřežní silnici. Řidič se podle policie snažil porážet chodce. Zranil šest civilistů a jednoho policistu, než se bezpečnostním složkám podařilo posádku zneškodnit. Jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Podle zdrojů listu La Vanguardia se vozidlo útočníků při pronásledování převrátilo, když narazilo do auta policejní hlídky.

Pronásledovaní se bránili za pomoci střelných zbraní. V přestřelce byli čtyři muži zastřeleni na místě, pátý podlehl svým zraněním později, uvedla policie. Než byl pátý muž zasažen, pokoušel se bodat do lidí, uvedl list El País.

Snímek ze zásahu policistů proti teroristům ve městě Cambrils jihozápadně od Barcelony

Foto: repro El Confidencial

Měli pásy s výbušninami

Zastřelené osoby byly opásané vestami s výbušninami. Policie proto přizvala k vozidlu útočníků pyrotechniky. Ti dostali za úkol provést preventivní řízené výbuchy, aby případné trhaviny aktivovali a vyhodili je tak do povětří. To udělali ve 3:30.

Policie během zásahu vyzývala obyvatele města Cambrils, aby nevycházeli z domů. Ve Španělsku je zejména v době prázdnin i v nočních hodinách v ulicích plno lidí, včetně turistů.

„Mezi druhou a půl třetí jsme byli na plážové promenádě. Slyšeli jsme střelbu a mysleli jsme si, že to musí být rakety, ale byly to výstřely," řekl agentuře 20letý zaměstnanec restaurace Markel Artabe.

Zákrok se odehrál v době, kdy španělští policisté stále pátrají po řidiči dodávky, který způsobil ve čtvrtek odpoledne masakr na populární turistické promenádě La Rambla v centru Barcelony. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků