Hlavní obsah
 

Barcelona se ponořila do minuty ticha, oběti útoku uctila i motivačním pokřikem

Tisíce lidí držely v pátek v poledne v centru Barcelony minutu ticha za oběti čtvrtečního útoku. Na Katalánském náměstí byl přítomen i král Felipe VI. a premiér Mariano Rajoy. Další lidé kladli květiny u chrámu Sagrada Família. Španělskému králi kondoloval v pátek i český prezident Miloš Zeman.

 
Barcelona se ponořila do minuty ticha, oběti útoku uctila i motivačním pokřikem

Španělská policie v pátek otevřela pro veřejnost barcelonskou promenádu La Rambla, kde ve čtvrtek po nájezdu dodávky řízené teroristou zemřelo podle posledních informací 14 lidí a víc než stovka byla zraněna. Pieta se konala na severním konci této rušné třídy na Katalánském náměstí.

Po minutě ticha začal dav na zaplněném prostranství spontánně tleskat. Na víc než dvouminutový aplaus navázali lidé skandováním vzkazu teroristům: „Nemám strach!” V celé zemi také na půl žerdi vlají španělské vlajky.

Holubi nad lidmi účastnícími se pietního aktu v Barceloně

Foto: Francisco Seco, ČTK/AP

K aktu se v Bruselu symbolicky přidali členové Evropské komise. Německá kancléřka Angela Merkelová se s ohledem na čtvrteční útok dohodla se svým hlavním volebním rivalem Martinem Schulzem na jednodenním přerušení kampaně před zářijovými volbami. Podle šéfa sociálních demokratů je to „znamení solidarity s lidmi zasaženými (útokem) ve Španělsku”.

Vlajky EU na půl žerdi

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Prezident Miloš Zeman odeslal podle Hradu španělskému králi v pátek kondolenční telegram, v němž vyjádřil hlubokou soustrast jemu i rodinám obětí. „Slova útěchy jsou v tomto okamžiku potřebná, avšak bolest a šok nás nesmí odvést od nekompromisního vzdoru proti teroru, kterému společně čelíme. Španělsko je blízkým partnerem a přítelem České republiky. Útok nejen na španělskou veřejnost, ale také na občany řady dalších států je zároveň útokem na nás, na společné hodnoty lidské důstojnosti, svobody a tolerance,” napsal Zeman v telegramu.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zhruba stovkou zraněných byli čeští občané.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V Madridu visí vlajky na půl žerdi

Video: AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků